لزوم آموزش و ارتقای آگاهی جامعه در برابر اینترنت

کد خبر : 3718 سه شنبه 19 اسفند 1393 - 10:57:18

استاد دانشگاه موناش استرالیا و مشاور ارشد پروژه شبکه مدارس اتحادیه اروپا در دیدار با دبیر شورای عالی فضای مجازی به بررسی نقش مدارس، آموزش وخانواده ها در حفاظت از کودکان و نوجوانان درفضای مجازی پرداخت.

به گزارش مهر، دکتر جانیس ریچادسون - مشاور ارشد پروژه اروپایی شبکه مدارس با تشریح مفهوم «اینترنت ایمن» و «اینترنت بهتر» در اتحادیه اروپا گفت: ما باید اینترنت بهتر داشته باشیم و در حقیت این ما هستیم که اینترنت را ایمن می کنیم نه ابزارها بنابراین نیاز داریم تا آگاهی خانواده ها ،کودکان و نوجوانان را بالا ببریم و در این راه آموزش تاثیر بسیاری دارد برای این که کودکان و نوجوانان بدانند چگونه با اینترنت برخورد کنند.

وی افزود: باید بدانیم که مشکل از کجاست و چه طور می شود با آن مقابله کرد و در تحقیقاتی که انجام شده نیز به این نتیجه رسیده ایم که آموزش و ارتقای آگاهی جامعه در برابر اینترنت بهترین راه است.

مشاور ارشد پروژه شبکه مدارس اتحادیه اروپا تاکید کرد: شبکه مدارس اتحادیه اروپا متشکل از کودکان و نوجوانی است که در آن فعال هستند و اصل آموزش آنها از مهدکودک شروع می شود و می آموزند چگونه با اینترنت برخورد کنند و سعی داریم تا آنها به حقوق خود که حق اطلاعات،حق مشارکت و حق آموزش است دست پیدا کنند.

وی با بیان اینکه شما باید بدانید چطور می توانید از تکنولوژی استفاده کنید و بعد از آن زیرساخت مهم است، اظهار داشت: ما تیم های متخصص زیادی داریم و از سرتاسر دنیا دعوت کرده ایم و سه سال پیش متوجه شدیم که بچه ها در سن دو سالگی از تبلت استفاده می کنند و هیچ آموزشی برای خانواده ها در این زمینه وجود ندارد بنابراین از صنعت فاوا دعوت کردیم برای آموزش خانواده ها با ما همکاری کنند.

دکتر ریچادسون اعلام کرد: مدارس باید روی ۵ بحث اطلاعات، ارتباطات، خلاقیت، مسئولیت پذیری و حل مشکلات تمرکز داشته باشند و باید در دوران کودکی به آنها آموزش دهیم که چگونه با تکنولوژی برخورد کنند و نحوه و تکنیک استفاده از تکنولوژی را نیز یاد بگیرند.

وی درخصوص اینکه چگونه می شود این پروژه ها را در ایران اجرا کرد و چه استراتژی در این خصوص باید وجود داشته باشد، تاکید کرد: استراتژی ای که می توان داشت این است که حقوق کاربران لحاظ شود و همه دسترسی داشته باشند اما این باید همراه با مهارت باشد و بین صنعت و کل جامعه تعامل ایجاد شود تا قبل از به بازار آمدن یک محصول تحلیل شود که چه کاری برای فرهنگسازی آن باید کرد.

استاد دانشگاه موناش استرالیا افزود: من از محققان ایرانی درخواست می کنم که با ما در ارتباط باشند که بتوانیم علمی را که به دست می آوریم تبادل کنیم و دوست داریم بدانیم آیا به طور متمایز فعالیت می کنیم.

وی گفت: اینترنتی که می خواهیم باید به شکلی باشد که کودکان و نوجوانان نسبت به رفتار خود مسئول باشند و خیلی خوب است که بدانیم برنامه هایی در اینترنت است که به بهتر شدن وضعیت جامعه کمک می کند و باید به کودکان و نوجوانان آموزش خود کنترلی بدهیم.

دکتر ریچادسون با بیان اینکه باید محلی باشد تا پدر و مادرها مشکلات خود را اعلام کنند، گفت: نقش پدر و مادرها در آموزش کودکان خیلی مهم است و در ایران این اتفاق بسیار خوبی است که خانوده ها نقش بسزایی در تربیت فرزندان خود دارند.

وی با تاکید بر اینکه به قول بنجامین فرانکلین «بچه ها با تقلید از بزرگترها یاد می گیرند پس بکوشیم امور ارزشمندی را به آنها نشان دهیم»، افزود: در سال ۲۰۰۳ کتابی نوشتند به اسم « مجددا فکر کنیم درباره تحصیلات بچه ها در عصر دیجیتال» و به این سوال پاسخ دادند که چرا بچه ها درس می خوانند و به مدرسه می روند. در حقیقت ابزاری برای اندازه گیری نداریم  برای این که ببینم آیا تکنولوژی، ایده ها وخلاقیت بچه ها را افزایش می دهد.

مشاور ارشد پروژه اروپایی شبکه مدارس اعلام کرد: ما اطلاعات زیادی ازخطوط کمک (help line) جمع آوری کردیم و بزرگترین مفهوم مشترکی که وجود دارد این است که وقتی بچه ها در برابر اطلاعات نامناسب زیادی قرار می گیرند موجب خشونت در آنها می شود.  

وی با بیان اینکه عقیده ندارم که همه چیز را به همه کس می شود یاد داد و همه می توانند یاد بگیرند، گفت: وقتی یک کودک سه ساله از لپ تاب استفاده می کند هم مزایا دارد و هم معایب؛ به طور مثال مغز کودک سه ساله با لپ تاب رشد سریعتر دارد بنابراین باید ارزیابی کنیم که برای هر کس چه چیزی بهتر است.

مهندس محمدحسن انتظاری دبیر شورای عالی فضای مجازی نیز تاکید کرد: طرح جامع فضای مجازی سالم، مفید و ایمن با بهره گیری ازتجارب سایر کشورها و براساس شاخص های فرهنگی و اجتماعی بومی و با رویکرد مشارکت داوطلبانه کاربران فضای مجازی در جلسه ۲۲ شورای عالی فضای مجازی به تصویب رسیده و از خانم ریچادسون دعوت کرد تا به همراه همکاران خود در گسترش فضای مجازی متناسب با شاخص های اسلامی – ایرانی، با مرکز ملی فضای مجازی همکاری کنند.

در پایان این دیدار دکتر جانیس ریچادسون به سوالات اعضای کارگروه فرهنگی اجتماعی مرکز ملی فضای مجازی درخصوص اقدامات و روش های ترویج فضای مجازی سالم و شیوه امکان تعامل بین کشورهای غیر اروپایی و اتحادیه اروپا پاسخ داد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]