دبیر ستاد توسعه فناوری دریایی خبر داد:

تولید ماهیان دریایی با روش پرورش در قفس

کد خبر : 32829 چهارشنبه 19 اسفند 1394 - 15:20:43

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی از تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس در آینده ای نزدیک خبرداد.

محمد سعید سیف در مراسم بازدید معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری از طرح «پرورش ماهی در قفس» عنوان کرد: پرورش ماهی در قفس سامانه‌ای است که ماهی، محصور در یک قفس در منابع آبی پرورش داده می‌شود. در این روش ماهی درون یک قفس یا سبد قرار می‌گیرد و آب به صورت آزاد بین منبع آبی و قفس در جریان قرار می گیرد.

وی افزود: از منشأ و مبدأ پیدایش این شیوه اطلاع دقیقی در دسترس نیست و در این خصوص اطلاعات کمی وجود دارد ولی آنچه مسلم است از زمان دور، صیادان برای نگهداری ماهیان صید شده خود تا قبل از حمل و عرضه به بازار از نوعی قفس استفاده می‌کرده اند.

دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی با اشاره به اهمیت تولیدات اقتصادی بیان کرد: به‌طور کلی پرورش ماهی با هدف تولید اقتصادی تحت چهار سامانه انجام می‌شود که شامل پرورش در استخرهای رو باز خاکی و پرورش در استخرهای سرپوشیده گلخانه‌ای، در تانک و یا در قفس است.

پیش‌بینی تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس در آینده نزدیک

وی با اشاره به پیشینه تولید ماهیان دریایی با روش پرورش ماهی در قفس گفت: در حال حاضر بیش از ۶۲ کشور در زمینه پرورش آبزیان در قفس مشغول به فعالیت هستند.

به گفته وی، جمع تولید جهانی آبزیان در قفس در سال ۲۰۰۵ حدود ۳.۴ میلیون تن بود و کل تولید آبزی‌پروری در جهان در سال ۲۰۰۶ (با گیاهان آبزی) در حدود ۷/۶۶ میلیون تن به ارزش ۹/۸۵ میلیارد دلار و سهم آبزیان دریایی پرورشی ۳/۱۹ میلیون تن و ماهیان دریایی پرورشی ۲/۲ میلیون تن بوده است.

به گزارش مهر،دبیر ستاد توسعه فناوری و صنایع دانش بنیان دریایی معاونت علمی از تولید ۲۰۰ هزار تن پرورش ماهی طی پنج سال آینده خبر داد و گفت: سازمان شیلات در خصوص تقویت این نوع پرورش وام‌های کم بهره را پرداخت کرده است ولی از طرفی به دلیل تازگی این رویداد بخش‌های خصوص کم‌تر وارد جریان می‌شوند و دولت میبایست با راه اندازی پایلوت‌ها  و زیر ساخت‌های مناسب به روند توسعه این طرح سرعت ببخشد.  

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]