دکتر خرازی: کلینیک های بهداشت مغز در ایران راه اندازی می شود

کد خبر : 32743 سه شنبه 18 اسفند 1394 - 18:16:08

دکتر کمال خرازی دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از راه اندازی کلینیک های بهداشت مغز با هدف بهبود فعالیت های فکری و کمک به درمان مشکلات افراد در این زمینه خبر داد.

خرازی امروز سه شنبه در نشستی با ایرنا افزود: کاربرد رشته های علوم شناختی در جهان هر روز بیشتر می شود و ایران نیز تلاش می کند با راه اندازی کلینک های ویژه در این زمینه و طراحی و گسترش مرتبط با علوم شناختی، گام های ارزشمندی بردارد.
وی تصریح کرد: در همین راستا، کلینیک «مغز و شناخت» با هدف تقویت کارکردهای مغز در افراد در آینده نزدیک در تهران راه اندازی می شود.
خرازی گفت: یکی از فعالیت های جالب در دنیای امروز به ویژه در کشورهای پیشرفته، «بهداشت مغز» است که در آن، افراد همانند چکاپ و انجام آزمایشاتی برای بررسی وضعیت سلامت جسمی خود، بهداشت روانی و مغز خود را نیز از نظر سلامتی کنترل می کنند. 
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی، ایجاد رشته های جدید و پژوهشکده های علوم شناختی را از دیگر برنامه های دولت در این عرصه برشمرد و گفت که در این زمینه تاکنون رشته های مختلفی در ارتباط با علوم شناختی و طراحی، خلاقیت ، هنر و رسانه در سطوح کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی یا ایجاد شده و به عنوان رشته های نو، با استقبال گسترده دانشجویان بااستعداد روبرو است.
خرازی تصریح کرد: برآوردها نشان می دهد فناوری ها و برنامه های مرتبط با علوم شناختی که بر تقویت هوش، حافظه و تمرکز افراد مبتنی است و در فضای مجازی نیز نرم افزارهای فراوانی برای آن تولید می شود، ظرف چند سال آینده به عنوان سودآورترین فعالیت ها در جهان با میلیاردها دلار تولید ثروت تبدیل خواهد شد. به همین دلیل، ایران نباید در این زمینه از دیگران عقب بماند.
وی، تقویت انگیزه را از مهمترین دستاوردهای علوم و فناوری های شناختی برشمرد و تصریح کرد: این حوزه ، تمامی ابعاد زندگی انسان ها را در بر می گیرد و مغز محور است. به همین دلیل، اگر کارکردهای ذهن و مغز شناخته شود، دستاوردهای مهمی از آن حاصل خواهد شد. 
خرازی مدیریت شناختی را از مصادیق علوم شناختی ذکر کرد و گفت: در سازمانی که با مدیریت شناختی اداره می شود، افراد احساس می کنند اهداف فردی آنها با اهداف سازمانی انطباق دارد و فضا برای ابراز نظر، ایده پردازی و پیشرفت مبتنی بر رضایت و همکاری کارکنان فراهم است. 
وی افزود: به واقع محور تعامل انسان ها در چنین محیطی، شناخت است که اگر ارتقا یابد و انگیزه ها تقویت شود، استعدادها بروز می کند و در نهایت، تولید ثروت حاصل می شود. 
وی همچنین به اهمیت علوم شناختی در آموزش و پرورش اشاره کرد و گفت: مهمترین وظیفه معلم ایجاد نگرش و انگیزه برای دانش آموز است. اگر شناخت ایجاد شود، دانش آموز خود دنبال یادگیری می رود. 
دکتر خرازی ادامه داد: علوم شناختی جنبه پزشکی و مهندسی هم دارد و کارکردهای آن قابل تقویت است. در مقوله پزشکی می توان به بهداشت مغز اشاره کرد و در مقوله مهندسی، هوش مصنوعی قرار می گیرد. 
وی با بیان این که حوزه های 'نانو، بایو، علوم رایانه و علوم شناختی'- انبیک- NBIC هم اکنون محوریت علم و فناوری هستند، ادامه داد: در دانشگاه تهران هم پژوهشکده ای در حوزه انبیک در حال احداث است. 
دبیر ستاد توسعه علوم و فناوری های شناختی با بیان این که وزارت دفاع آمریکا بیشترین سرمایه گذاری را روی علوم شناختی دارد، یادآور شد: شبکه ها و رسانه های اجتماعی در فضای مجازی ابزاری برای دریافت اطلاعات شناختی هستند و پیام های مبادله شده در این فضاها، حاوی ذهنیات افراد است.
وی افزود: این اطلاعات چنان قیمتی و ارزشمند است که همه آنها در امریکا ضبط می شود و کارشناسان علوم شناختی با تحقیق و مطالعه روی آنها، تلاش می کنند الگوهای حاکم بر رفتار افراد را در جوامع گوناگون استخراج کرده و حتی آن را هدایت کنند.
دکتر خرازی با بیان اینکه بسیاری از کارکردهای انسان زیر آستانه هوشیاری صورت می گیرد، خاطرنشان کرد: هر چه رهبران جامعه و رسانه ها بتوانند در زیر آستانه هوشیاری، مطالب و منویات خود را به شهروندان القا کنند، میزان اثرگذاری پیام های آنان بیشتر خواهد بود.
وی راز موفقیت برخی رسانه های غربی را در جذب مخاطب، استفاده درست از این گونه شیوه های علوم شناختی دانست و از اینکه رسانه های ایران در استفاده از این شیوه ها ضعیف عمل می کنند، ابراز تاسف کرد.
خرازی گفت: اگر شناخت انسان ها بیشتر شود، انگیزه ها ارتقا می یابد ، استعدادهای افراد به منصه بروز و ظهور می رسد و تبدیل به ثروتی کلان برای سازمان می شود.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]