کد خبر : 3221 دوشنبه 11 اسفند 1393 - 22:59:58
آغاز-سیگنال-دهی-نخستین-ماهواره-های-تمام-الکتریکی-جهان

آغاز سیگنال دهی نخستین ماهواره های تمام الکتریکی جهان

سیناپرس: پرتاب نخستین ماهواره های متکی بر سیستم پیش رانش تمام الکتریکی با موفقیت کامل انجام شد تا برگی تازه در دفتر فناوری پرتاب و استقرار ماهواره ها در مدار زمین ورق بخورد.

پرتاب دو ماهواره جدید ارتباطاتی شاید اتفاق بسیار مهمی نباشد اما نکته مهم این است که این دو ماهواره نخستین ماهواره هایی هستند که مجهز به سیستم پیش رانش تمام الکتریکی بوده و از این حیث پرتاب آنها به مدار زمین رویدادی مهم به شمار می آید.

شرکت بوئینگ اعلام کرده که دو ماهواره ABS-3A و EUTELSAT 115 West B که یکشنبه این هفته به فضا پرتاب شد هم اکنون درحال ارسال سیگنال به مرکز کنترل مأموریت زمینی هستند.

به گفته مقامات بوئینگ، این دو ماهواره که در کمتر از سه سال طراحی و ساخته شده اند وزن بسیار کمی داشته و از بعد اقتصادی نیز کاملا مقرون به صرفه هستند. این ماهواره ها ارتباطات لازم برای مناطقی در اقیانوس هند، آرام و اطلس را فراهم می آورند.

قلب این ماهواره ها فناوری جدیدی است که به موجب آن می توان آنها را نخستین ماهواره های تمام الکتریکی جهان به شمار آورد.

تا پیش از این ماهواره هایی به فضا پرتاب شده بود که سیستم پیش رانش آنها از نوع دوگانه سوز محسوب می شد. این ماهواره ها از ترکیبی از پیش ران های یونی و شیمیایی برای ادامه فعالیت در مدار زمین بهره می برند اما اکنون برای نخستین بار در تاریخ طراحی و ساخت ماهواره ها، سیستم هایی ساخته شده که مبتنی بر پیش رانش تمام الکتریکی هستند.

بوئینگ اعلام کرده که این ماهواره ها با تکیه بر 210 هزار ساعت آزمایش پیش ران های یونی راهی فضا شده اند.

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]