نانوپوششی با خاصیت آنتی‌باکتریال و ضد خوردگی

کد خبر : 2989 یکشنبه 10 اسفند 1393 - 08:46:56

مؤسسه لایبنیتز موفق به ارائه پوشش کامپوزیتی حاوی نانوذرات مس و نقره شده است که علاوه بر مقاومت در برابر خوردگی، خواص آنتی‌باکتریال نیز دارد.

استریل بودن و ایجاد شرایط بهداشتی، موضوع بسیار مهم در بیمارستان‌ها، آشپزخانه‌ها، سیستم‌های تهویه و کولرها است. بسیاری از شرکت‌های تولیدکننده و بسته‌بندی‌کننده مواد غذایی به دنبال پاکیزه نگهداشتن محیط کاری خود هستند. باکتری‌ها و قارچ‌ها از جمله عوامل تهدید کننده سلامت انسان هستند.

محققان مؤسسه لایبنیتز موفق به ارائه پوششی شدند که در مقابل خوردگی مقاوم بوده و خاصیت آنتی‌باکتریال دارد. در این پوشش از نانوذرات نقره و مس استفاده شده است که خاصیت میکروکشی دارند. این پوشش کامپوزیتی قابلیت استفاده در منسوجات و سطوح مختلف را داراست.
کارستن بیکر ویلینگر از محققان این پروژه می‌گوید: «این فناوری جدید به گونه‌ای طراحی شده که می‌تواند مانع از تجمع میکروب‌ها و قارچ‌ها روی سطوح مختلف شود.»
نانوذرات مس‌ و نقره موجود در این پوشش به آرامی وارد محیط می‌شود. به دلیل ابعاد نانومتری این فلزات، مساحت سطحی آن‌ها بالاست و در نتیجه اثربخشی بالایی دارند. از آنجایی که مصرف یون‌های موجود در این پوشش بسیار کم است، اثر ضدمیکروبی آن تا چندین سال ادامه خواهد داشت. سطح این پوشش دارای خاصیت ضدچسبندگی است؛ بنابراین میکروب‌ها، خواه مرده خواه زنده، نمی‌توانند به این سطح بچسبند. با این ویژگی، امکان تشکیل فیلم‌های زیستی روی این سطح به حداقل می‌رسد.
این گروه تحقیقاتی با استفاده از استاندارد ASTM E2 180 موفق به اثبات خاصیت ضد میکروبی و عدم امکان تشکیل فیلم زیستی روی این سطح شدند. این پوشش را می‌توان روی سطوح مختلف نظیر پلاستیک، سرامیک یا فلزات قرار داد. برای اعمال این پوشش می‌توان از روش‌هایی نظیر اسپری، غوطه‌وری و پخت گرمایی استفاده کرد.
به گزارش ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، مؤسسه لایبنیتز به دنبال ارائه مواد جدید برای استفاده در حوزه‌های مختلف است. این مجموعه با 195 کارمند در سه حوزه نانوکامپوزیت، مواد زیستی و مواد بین‌سطحی فعالیت دارد. این مؤسسه نتایج دستاوردهای خود را در نمایشگاه نانوتک ژاپن 2015 برای علاقه‌مند عرضه کرد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]