کد خبر : 28887 پنج شنبه 08 بهمن 1394 - 16:00:52
مطالعه-روند-اهلی-شدن-گربه-

همزیستی گربه و انسان از چین آغاز شده است

مطالعه روند اهلی شدن گربه

سیناپرس: تیمی از پژوهشگران بین المللی با بررسی شواهد و مدارک استخوانی 5 هزار و 500 ساله در چین ، دریافتند که گربه ها برای نخستین بار در این کشور اهلی شده و سپس از طریق راه ابریشم به غرب وارد شده اند .

مطالعه بقایای استخوانی به دست آمده از سکونت گاه های انسانی هزاره چهارم پیش از میلاد نشان می دهد که گربه ها برای نخستین بار در این دوران و در مناطقی که امروزه با نام چین شناخته می شوند، اهلی شده و در کنار انسان ها زندگی کردند . مطالعات انجام شده همچنین نشان دهنده این مساله است که روند اهلی شدن گربه ها در این دوره زمانی در مناطقی از مصر و خاور نزدیک نیز مشاهده می شود. 

در این مطالعات ، پژوهشگران مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه یا CNRS با همکاری تیمی از دانشمندان موزه تاریخ طبیعی این کشور ؛ محققان دانشگاه آبردین ، آکادمی علوم اجتماعی چین و موسسه باستان شناسی شان ژی در کشور چین به آنالیز و تجزیه و تحلیل بقایای استخوانی آرواره پنج گربه که در سایت ها و محوطه های پیش از تاریخی استان های شانژی و هنان به دست آمده بود پرداختند . 

بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان ، نژاد گربه های Felis silvestris lybica در اواخر دوران نوسنگی در کشور چین اهلی شده و سپس از طریق ارتباطات تجاری راه ابریشم به غرب وارد شدند .

آزمایش های تعیین سن انجام شده روی این استخوان ها نشان می دهد که گربه های فوق در فاصله زمانی سال های 3 هزار و 500 تا 2 هزار و 900 پیش از میلاد زندگی کرده و به نژاد گربه های وحشی یا leopard cat تعلق دارند. این جانور با نام علمی Prionailurus bengalensis شناخته شده و نمونه وحشی آن هنوز در مناطقی از شرق آسیا مشاهده می شود. به باور دانشمندان ، این نمونه ها که از خانواده گربه های Felis silvestris lybica  هستند را می توان به عنوان سرسلسله گربه های اهلی در جهان معرفی کرد. 

بر اساس مطالعات انجام شده توسط دانشمندان ، نژاد گربه های Felis silvestris lybica در اواخر دوران نوسنگی در کشور چین اهلی شده و سپس از طریق ارتباطات تجاری راه ابریشم به غرب وارد شدند .

منبع: مرکز ملی پژوهش های علمی فرانسه

ترجمه: احسان محمدحسینی

no-alt
no-alt
no-alt
no-alt
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]