کد خبر : 1978 یکشنبه 26 بهمن 1393 - 09:39:12
ادامه-آزمایش-نمونه-های-مگس-میوه-در-فضا-

ادامه آزمایش نمونه های مگس میوه در فضا

سیناپرس: به گفته پژوهشگران ، آزمایشات فضائی زندگی در شرایط بی وزنی ، ارتعاش و تابش امواج الکترو مغناطیسی روی مگس های میوه به منظور بررسی شرایط زیستی فضانوردان در سفرهای کیهانی ، حداقل تا سال 2016 ادامه خواهد داشت.

سینا پرس : بر اساس گزارش منتشر شده توسط بخش علوم  خبرگزاری روسیه ، مطالعات پژوهشگران روی حشرات موسوم به مگس میوه یا drosophilae در فضا تا سال 2016 ادامه خواهد داشت .

بر همین اساس و به گفته دکتر آیرینا اوگنوا Irina Ogneva که متخصص فیزیک و ریاضی بوده و سرپرستی تیم پژوهشگران موسسه Biomedical Problems در آکادمی علوم روسیه را بر عهده دارد ، این مطالعات با هدف بررسی مکانیزم محافظت از فضانوردان در سفرهای بین سیاره ای طولانی مدتی که در آینده انجام خواهد شد ، صورت می گیرد .

وی همچنین به این موضوع اشاره کرد که برای امسال برنامه ای جهت ارسال مگس های میوه به فضا وجود ندارد و این موضوع به دلیل وجود موارد نیازمند بررسی است که از فضا به زمین ارسال شده و باید مورد تجزیه و تحلیل قرار گیرند . بر این اساس ، محموله بعدی مگس های فضائی که به آزمایشگاه های مستقر در مدار زمین ارسال خواهند شد ، برای سال آینده برنامه ریزی شده اند .

شایان ذکر است که مگس های میوه به دلیل ویژگی های ساختاری خاصی که دارا هستند به اصلی ترین هدف آزمایش های انجام شده در فضا تبدیل شده و در سال های گذشته مطالعات وسیعی روی آن ها انجام شد .

بر اساس گزارش های منتشر شده ، نسل دوم از مگس میوه متولد شده در فضا ، در ماهواره Foton-M همراه با نسل سوم از کرمهای maggots  که به مدت  44 روز و نیم در فضا به سر بردند ،  پرورش داده شده است .

بر این اساس  در روزهای پایانی ماه اکتبر سال 2014 میلادی ، نسل چهارم مگس های میوه از زمین به آزمایشگاه ایستگاه بین المللی فضائی ارسال شده و پس از دوازده روز زندگی در فضا ، این مگس ها نسل پنجم کرم های مگس موسوم به maggots را به دنیا آورده و مطالعات بر روی آن ها انجام شد .

دکتر آیرینا اوگنوا Irina Ogneva در این رابطه اعلام کرد : " این پژوهش ها به ما اجازه می دهد تا شرایط گسترش و تولید مثل گونه های مختلف حیات را در شرایط فقدان جاذبه بررسی کنیم . از سوی دیگر در این مطالعات ما قادر به مطالعه تاثیر فرایند منفی این شرایط بر سطح سلولی موجودات زنده خواهیم بود . "

به اعتقاد این دانشمند روسی ، تابش های کیهانی همچنان به عنوان یک عامل موثر و اصلی در جهش های ژنتیکی محسوب می شود .   وی در مورد دلیل انتخاب مگس های میوه برای این مطالعات عنوان کرد : " در کنار بحث شرایط زندگی در محیط خارج از زمین ، بقا در شرایط بی وزنی ، آزمایش ارتعاش و تابش امواج الکترو مغناطیسی از جمله آزمایش هائی است که بر روی این نمونه ها باید انجام شود و به همین دلیل ، مگس میوه با توجه به ساختار ویژه و منحصر به فرد خود ، نمونه ایده آلی برای این مطالعات به شمار می رود . "

منبع

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]