کد خبر : 1605 یکشنبه 19 بهمن 1393 - 11:20:27
تولید-نانومنسوجاتی-با-قابلیت-گرم-کنندگی-بدن

تولید نانومنسوجاتی با قابلیت گرم کنندگی بدن

محققان دانشگاه استنفورد آمریکا با استفاده از نانوسیم، پوششی برای منسوجات ساختند که با استفاده از گرمای بدن و منبع الکتریسیته، گرما تولید می کند.

به گزارش ایرنا از ستاد ویژه توسعه فناوری نانو، نیمی از انرژی مصرف شده در جهان صرف گرم کردن خانه ها و ساختمان ها می شود، مصرف این مقدار سوخت برای گرم کردن، هزینه زیادی دارد و موجب انتشار یک سوم از گازهای گلخانه ای موجود در اتمسفر می شود. 

بر همین اساس مهندسان تلاش می کنند با بهینه کردن سیستم های عایق و مواد مصرفی در ساخت بناها، مقدار انرژی مصرف شده در ساختمان ها را کاهش دهند.

این گروه تحقیقاتی ماده ای متخلخل و سبک تولید کردند که به دلیل انعطاف پذیری زیاد می توان آن را برای پوشش دادن لباس ها به منظور استفاده از گرمای بدن بکار برد.

این نانوسیم ها نسبت به الیاف لباس های معمولی، گرمای بیشتری را جذب می کنند و از آنجایی که رسانا هستند، با استفاده از نیروی الکتریسیته می توانند گرما ایجاد کنند.

محققان این طرح پژوهشی نشان داده اند که این لباس ها می توانند یک هزار کیلووات ساعت انرژی در سال برای هر فرد صرفه جویی داشته باشند که برابر با مصرف خانگی برق یک ماه مردم آمریکا است.

محققان نتایج یافته های خود را در قالب مقاله ای در نشریه Nano Letters منتشر کرده اند.
 

کلید واژه ها: نانوسیم لباس گرما
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]