وضعیت اکولوژیک ایران به سمت ناپایداری در حرکت است

کد خبر : 14165 شنبه 31 مرداد 1394 - 11:49:18

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در ایران استفاده از منابع بیش از ظرفیت زیستی است،گفت: آمارها نشان می دهد که وضعیت اکولوژیک کشور به سمت ناپایداری در حرکت است.

زهرا جواهریان افزود: در ایران سرانه ظرفیت زیستی 0.9 و ردپای اکولوژیک 2.1 است یعنی میزان مصرف منابع زیستی و تاثیر آن بر محیط زیست بیش از دو برابر ظرفیت زیستی کشور است.وی اظهار کرد: ایران جزو 10 تولید کننده نخست CO2 در جهان است که حدود 1.84 درصد CO2 جهان را تولید می کند و این در حالی است که ردپای کربن بالاترین سهم در ردپای اکولوژیک را دارد.

مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست گفت: سرانه انتشارCO2 در جهان حدود 4.9 تن در سال و در ایران 7.7 تن است.
جواهریان همچنین درباره ردپای آبی، گفت: ایران بالاترین نرخ ردپای آبی در بین کشورهایی با جمعیت بالای 5 میلیون نفر را دارد که تقریبا معادل 589 متر مکعب در سال است.
 انسانها تمام ذخیره منابع زمین درسال 2015 را طی 8 ماه مصرف کردند
وی با اشاره به آنالیزهای انجام شده توسط شبکه ردپای جهانی(Global Footprint Network)، گفت: در حال حاضر جمعیت جهان معادل 1.6ظرفیت کره زمین را در سال مصرف می کند و این به آن معناست که براساس تجزیه و تحلیل تقاضای جمعیت جهان از کره زمین، انسان ها ذخیره سالانه منابع طبیعی را در کمتر از هشت ماه اول سال تمام کرده اند.
وی با بیان اینکه ظرفیت زیستی به معنای توانایی کلی یک اکوسیستم برای حفظ شرایط طبیعی اصلی خود است، اظهار کرد: ظرفیت زیستی کره زمین معادل11.9میلیارد هکتار جهانی است که سرانه آن حدود 2.7 هکتار در سال است.
مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست افزود: چنانچه میزان مصرف منابع به اندازه ظرفیت زیستی باشد، زمین قادر به خود پالایی سالانه بوده و پسماند تولید شده را جذب می کند اما در حال حاضر ردپای اکولوژیک میزان مصرف بشر نشان می دهد که در شرایط فعلی تقاضای ما از کره زمین بیش از توان باز تولید آن است.
*** بشر در سال 2015 شش روز زودتر وارد بدهکاری بوم شناختی شد
جواهریان ضمن یادآوری این موضوع که ' فرارفت روزانه ' به معنای نقطه ای است که در آن بشر وارد بدهکاری بوم شناختی می شود، گفت: براساس تخمین شبکه ردپای جهانی (GFN)، ' فرا رفت روزانه ' زمین برای 2015، در روز پنجشنبه 13 آگوست 2015، مصادف با 22 مرداد ماه (یعنی 6 روز زودتر از سال قبل) رخ داده است.
مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست ادامه داد: این تاریخ براساس مقایسه تقاضای بشر برحسب انتشارات کربن، زمین زارعی، ذخایر شیلاتی و استفاده از جنگل ها برای الوار با توانایی زمین برای باز تولید از قبیل منابع و جذب طبیعی کربن منتشر شده، اعلام شده است.
وی افزود: این امر بر وجود تقاضای بیش از حد در سیستم های طبیعی دلالت دارد که زیان های دائمی تری به بارآورده و به آسانی نمی توان آن را جبران کرد.
*** دهه 1970 آغاز مصرف بیش از حد بشر از ظرفیت زمین
جواهریان خاطرنشان کرد: شبکه ردپای جهانی (GFN) تخمین زده است که مصرف بیش از حد بشر از ظرفیت زمین ابتدا در اوایل دهه 1970 آغاز شد و فرارفت روزانه ، به علت رشد جمعیت جهان در کنار افزایش مصرف در سراسر جهان، به طور پیوسته هر ساله زودتر از موعد مقرر اتفاق افتاده است.
مدیرکل دفتر توسعه پایدار و اقتصاد محیط زیست تاکید کرد: بر اساس تخمین های (GFN)، در حال حاضر جمعیت جهان 1.6 برابر ظرفیت کره زمین را مصرف می کند و براساس روند کنونی این معادله تا سال 2030به دو برابر ظرفیت کره زمین افزایش می یابد.
وی افزود: اثر این 'بدهکاری بوم شناختی' می تواند گواه بر قطع درختان جنگلی، فرسایش خاک، مصرف منابع آب و تجمع گازهای گلخانه ای در اتمسفر باشد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]