یافته های جدید پژوهشگران نشان می دهد:

تاثیر تداوم جنگ روسیه و اوکراین بر امنیت غذایی جهان

کد خبر : 137540 چهارشنبه 30 شهریور 1401 - 15:35:15

بر اساس نتایج یک مطالعه مدل سازی مشخص شد کمبود جهانی مواد غذایی ناشی از درگیری روسیه و اوکراین تنها می تواند تا حدی با تجارت بین المللی گندم و ذرت کاهش یابد که این امر منجر به افزایش انتشار کربن خواهد شد.

به گزارش سیناپرس، اوکراین و روسیه نقش مهمی در تولید گندم جهان ایفا کرده و به نوعی سبدهای نان جهانی هستند. این امر به ویژه برای غلات مهمی از جمله گندم و ذرت دیده می شود.

از زمان آغاز تهاجم روسیه به اوکراین، بازارهای کشاورزی جهانی به دلیل کاهش صادرات غلات بی ثبات شده است. شرایط فوق باعث افزایش قیمت مواد غذایی و تشدید ناامنی غذایی در مناطقی شده است که به واردات غلات وابسته هستند.

اگرچه پیامدهای کوتاه مدت درگیری روسیه و اوکراین نامشخص است اما دکتر ژروم دومورتیه و همکارانش طی مطالعات جدید خود،  پیامدهای بالقوه میان مدت و بلندمدت کاهش صادرات گندم و ذرت را مدل‌ سازی کردند.

این محققان در تحلیلی که سطوح مختلف کاهش تولید و صادرات را بررسی می‌ کند، پیش ‌بینی می‌کنند که در صورت تداوم محدودیت‌ های صادراتی، قیمت‌ های ذرت و گندم احتمالاً تا 4.6 درصد و 7.2 درصد در سال آینده افزایش خواهند یافت.

آن ها همچنین پیش بینی می کنند که گسترش تولید گندم و ذرت در مناطق دیگر می تواند تا حدی کاهش صادرات را جبران کند که می تواند افزایش قیمت ها را کاهش دهد. با این حال، تیم مطالعاتی فوق فاش می ‌کند که این افزایش تولید ممکن است به قیمت انتشار کربن بیشتر تمام شود.

به گزارش سیناپرس، یافته‌های این مطالعه نشان می ‌دهند که چگونه اختلالات تجاری و تولید ناشی از درگیری روسیه و اوکراین ممکن است تأثیر مضاعفی از تشدید مسائل جاری امنیت غذایی جهانی مانند خشکسالی و قیمت ‌های بالای کود  و به خطر انداختن تلاش‌های مداوم برای کاهش آب و هوا داشته باشد. 

شرح کامل این مطالعه و یافته های به دست آمده از آن در آخرین شماره مجله تخصصی Nature Food منتشر شده است.

مترجم: مولود یوسفی
 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]