حل معضل کشت بادام زمینی در استان گیلان با یک طرح دانش بنیان

در سال‌های اخیر بسیاری از مزارع بادام زمینی در استان گیلان و به خصوص آستانه اشرفیه دچار خسارت بیماری قارچی بوته میری و خشکی ناشی از کاهش نزولات آسمانی شده‌اند که به طبع آن، کاهش عملکرد این گیاه استراتژیک را به همراه داشت.

از آنجا که بیش از ۹۵ درصد سطح زیر کشت بادام زمینی ایران در استان گیلان واقع شده است، اهمیت رفع این مشکل را دو چندان می‌کند و بر همین اساس و در راستای تحقق شعار سال "تولید، دانش‌بنیان و اشتغال‌آفرین"، با اجرای این پروژه دانش بنیان مبنی بر پوشش غشائی بذر با ریزجانداران خاکزی، ضمن شرایط رشدی بسیار خوب مزرعه و عدم خسارت کم آبی، در حدود ۶۰ الی ۷۰ درصد بیماری بوته میری کنترل شد.

محمدرضا احتشامی دانشیار دانشگاه گیلان گفت: در این پروژه که از جدیدترین تکنیک برای تیمار بذر استفاده شده و روند اجرای ثبت اختراع آن در حال انجام است، امکان استفاده موثر از ریز جانداران مفید را فراهم می‌کند، که از طریق آن، عامل زیستی همراه با ترکیبی از مواد معدنی به صورت روکشی بر روی بذرها قرار می‌گیرد.

وی اظهار داشت: این تکنولوژی تضمین می‌کند که این ریزجانداران مفید در مراحل اولیه جوانه‌زنی در دسترس ریشه باشند و از این طریق سلامت، رشد ریشه، جذب مواد مغذی و تحمل به تنش‌های زنده و غیر زنده را افزایش دهند.

وی اظهار داشت: از جمله ویژگی‌های مواد مورد استفاده در این تکنیک، کاربرد ساده، عدم سمیت مواد برای جوانه‌زنی و تسریع آن، سرعت جذب آب بالا، صرفه اقتصادی، کاهش مصرف کود شیمیایی در سال‌های آینده و سازگاری آن با محیط زیست است.

شهرستان آستانه آشرفیه در شرق استان گیلان واقع شده است و با برخوداری از ۲ هزار و ۵۰۷ هکتار از زمین‌های حاصلخیز بادام زمینی به عنوان اصلی‌ترین مرکز تولید این محصول در کشور شناخته می شود.

این شهرستان در مجاورت رودخانه سفیدرود واقع شده و به این سبب از وجود خاکی سبک، حاصلخیز و با کیفیت بهره‌مند است. در حال حاضر حدود ۸۰ درصد از بادام زمینی مورد نیاز کشور توسط بادام‌کاران این منطقه تولید و به بازارهای مصرف عرضه می‌شود.

No tags for this post.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا