نگاهی به یک پدیده شگفت انگیز در طبیعت:

چرا بعضی از حیوانات به بیش از دو چشم نیاز دارند؟

کد خبر : 115870 شنبه 21 فروردین 1400 - 11:51:44

زمانی که صحبت از سیستم بینایی به وجود می آید طبیعتا همه ما به موجوداتی با دو چشم فکر می کنیم. در دنیای طبیعت، انسان و تمامی پستانداران دارای دو چشم هستند ولی در جهان اطراف ما موجوداتی با چند چشم نیز وجود دارند.

به گزارش سیناپرس، موجودات زنده با کمک سیستم بینایی و بر اساس شرایط محیطی خود قادر به دیدن جهان اطرافشان هستند. برخی موجودات از سیستم بینایی بسیار قوی برخوردار بوده و برخی دیگر دارای حواس پیشرفته دیگری مانند حس شنوایی، بویایی یا لامسه بسیار قوی بوده و چندان متکی به سیستم بینایی خود نیستند اما در این میان به نظر می رسد همه موجودات دارای دو چشم هستند و این چشم ها یا مانند انسان و نخستینیان روی صورت و در کنار هم واقع شده یا مانند برخی از دیگر حیوانات در دو طرف صورت قرار دارند. 
در حقیقت این باور درست نبوده و در طبیعت جانوران با سه، چهار، هشت چشم و حتی چشم های بیشتری دیده می شوند. بعضی از ماهی ها، دوزیستان و خزندگان چشم سوم ساده ای در بالای سرشان دارند.
از نظر زیست شناسی،  این تکه سلول حساس به نور چیز زیادی به بینایی آن ها اضافه نمی کند، اما این چشم به ظاهر سوم به برخی از حیوانات کمک می کند تا دمای بدن خود را تنظیم و از طریق نور خورشید حرکت کنند.
در دنیای حشرات و بی مهرگان اما این داستان بسیار متفاوت است زیرا این جانوران اغلب بیش از دو چشم دارند. به عنوان مثال اکثر عنکبوت ها هشت چشم دارند که به آنها کمک می کند تا شکار کنند.
در این میان گفتنی است گروهی از نرم تنان دریایی به نام کیتون ها حتی شرایطی بسیار باور نکردنی داشته و طبیعت به آن ها سیستم بینایی کاملا منحصر به فردی داده است که با کمک آن برای دفاع از خود به بهترین نحو عمل می کنند. این جانوران صدها چشم در سراسر صفحات زره پوش بدن خود  دارند که سطح خارجی بدن آن ها را می پوشاند. این چشم های متعدد کیتون ها، دامنه و زمینه دید آنها را افزایش می دهد و به این جانور کمک می کند تا شکارچیان را تشخیص دهند.
مترجم: ناصر پورقدیمی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]