علم در 7 بهمن ماه؛

روز جهانی گمرک

کد خبر : 112864 سه شنبه 07 بهمن 1399 - 00:22:36

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روز جهانی گمرک

روز جهانی گمرک هر ساله در تاریخ 26 ژانویه جشن گرفته می شود. امسال این روز در تقویم شمسی در روز 6 بهمن قرار گرفته است. در روز جهانی گمرک (ICD) اهمیت و نقش کارکنان و موسسات گمرکی در حفظ امنیت مرزها و همچنین تاثیر آن ها در اقتصاد کشور مشخص و پررنگ تر می شود.

  •  رنجر ۳ برای مطالعه روی ماه پرتاب شد.

پروژه فضایی رنجر  یکی از نخستین ماموریت‌های ناسا بوده‌است که شامل ۹ کاوشگر فضایی رنجر می شده‌است. این ماموریت بدون سرنشین در سال ۱۹۶۰ توسط  آمریکا برای نخستین تصاویر از نمای نزدیک کره ماه به وجود آمد. رنجر در زبان پارس به معنای تکاور است.
 تولد پولیکارپ کوش
پولیکارپ کوش  متولد ۲۶ ژانویه ۱۹۱۱بود. وی فیزیکدان آمریکایی تبارِ زاده آلمان بود.وی در سال ۱۹۵۵ به همراه ویلیس اوژن لمب برای «محاسبه دقیق گشتاور مغناطیستی الکترون» موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیک شد که پیامد آن، بازنگری و نوآوری در الکترودینامیک کوانتومی بود.

  • درگذشت نیکلاوس آوگوست اتو

نیکلاوس آوگوست اتو متولد  ۱۰ ژوئن ۱۸۳۲ بود. وی در سال ۱۸۶۱ اولین موتور بنزینی را اختراع کرد و تا سال ۱۸۷۶ اولین موتورهای درون‌سوز را ساخت. او موتور چهار زمانهٔ اتو و موتور دو زمانهٔ اتو را اختراع کرد. با این که در آن زمان، ایدهٔ ساخت موتورهای چهار زمانه وجود داشت ولی او اولین کسی بود که توانست آن را عملی کند و اولین موتور چهار زمانه را با نام موتور چهارزمانهٔ اتو بسازد. ۲۶ ژانویه ۱۸۹۱ در کلن درگذشت.

  • درگذشت ادوارد جِنِر

ادوارد جِنِر متولد ۱۷ مهٔ ۱۷۴۹ بود. وی یک پزشک انگلیسی بود که کاربرد واقعی واکسیناسیون را کشف کرد. او را همچنین پدر ایمنی‌شناسی می‌دانند، و گفته می‌شود کار او بیش از هر کس دیگری جان انسان‌ها را نجات داده‌است.او ۲۶ ژانویهٔ ۱۸۲۳ درگذشت.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]