دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی؛

امید به بهبودی اوضاع در آینده باید در رسانه ها تقویت شود

کد خبر : 109764 شنبه 01 آذر 1399 - 12:35:47

دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: جدای از دسته‌بندی‌های سیاسی در رسانه‌ها، مطبوعات و خبرگزاری‌ها باید اعتماد ملی و اعتماد به مسوولان نظام توسط همه رسانه‌ها و همچنین امید به بهبودی اوضاع در آینده تقویت شود.

سعید رضا عاملی در اولین جلسه کمیسیون معین رسانه دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر اینکه اهمیت بازنمایی از حوزه فرهنگ و علم از واقعیت آن بیشتر است، افزود: قدرت بازنمایی به‌ عنوان قدرت تشدیدکننده واقعیت مطرح است چرا که می‌تواند موفقیت را به گونه‌ای ‌جلوه‌ دهد که منجر به تقویت خودباوری، امید و اعتماد ملی شود و هم می‌تواند ناامیدی، تضاد، نفرت و دشمنی را افزایش دهد.

وی تصریح کرد: بازنمایی نباید منجر به هیچ‌سازی از اصل تلاش‌های ۴۲ ساله نظام شود چرا که در این صورت جهاد و مجاهدت شهیدان سرافراز کشور نادیده گرفته می‌شود و عرصه بزرگ تغییرات اجتماعی که منجر به پیشرفت فراگیر جمهوری اسلامی ایران شده به دست فراموش سپرده می‌شود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با اشاره به اهمیت اعتماد ملی و ضرورت جلوگیری از آسیب آن، اظهار داشت: جدای از دسته‌بندی‌های سیاسی در رسانه‌ها، مطبوعات و خبرگزاری‌ها باید اعتماد ملی و اعتماد به مسئولان نظام توسط همه رسانه‌ها و همچنین امید به بهبودی اوضاع در آینده تقویت شود. 
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران ادامه داد: بازنمایی نمی‌تواند صد در صد دروغ باشد و باید یک عنصر واقعیت داشته باشد که در اکثر مواقع عنصر دروغ ولو با درصدی کم، تاثیرگذارتر از عنصر واقعیت است.  
وی رسانه‌ها را به‌ عنوان مهم‌ترین رکن برای کار قرارگاهی در حوزه فرهنگ توسط دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و گفت: رسانه جریان اجتماعی و فرهنگی شدن جامعه را رقم می‌زند و می‌تواند جامعه را با داده‌های مختلف دچار تشویش و نگرانی و یا در مسیر امیدواری و پویایی حرکت دهد.
عاملی تاکید کرد: در حوزه رسانه نیازمند قاعده‌گذاری‌های جدید هستیم چرا که کدهای اخلاقی در این حوزه الزام‌آور نشده و شاهد یک نوع رها بودگی و بی ضابطگی به خصوص در عدم رعایت ضوابط اخلاقی در بازنمایی اشخاص و نهادهای رسمی هستیم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: برای کدگذاری اخلاقی در حوزه رسانه می‌توان به کدهای اخلاق رسانه‌ای بین‌المللی و یا به کدهای مسئولیت اجتماعی متعهد بود. اما به‌نظر بنده باید دید دین اسلام چه کدهای اخلاقی را در فضای رسانه‌ای الزام می‌کند و آن را تبدیل به قانون و یک نوع الزام حرفه‌ای کرد.
عاملی با بیان اینکه به کمک رسانه می‌توان به اصالت انقلاب بازگشت، افزود: از ظرفیت شورای عالی انقلاب فرهنگی می‌توان به‌عنوان یک نهاد سیاستگذار برای تدوین سیاست‌های اخلاق رسانه‌ای استفاده کرد و البته نباید صرفاً از طریق قانونگذاری، بلکه از طریق مدارس و دانشگاه‌ها و همچنین عنصر اتحاد و باهم بودن برای ترویج اخلاق‌رسانه‌ای تلاش کرد.
وی در بخش دیگری از سخنان خود و در تشریح مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی مبنی بر شرایط برابر استخدام برای معلمان حق‌التدریس گفت: شورای تحول و نوسازی نظام آموزشی کشور با هدف اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش را احیا کردیم و به این جمع‌بندی رسیدیم که اجرای این سند منوط به داشتن معلم توانمند، ‌ متخصص و شایسته است.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی تصریح کرد: متاسفانه به‌دلیل عدم وجود نظام مشخصی در جذب آموزش و پرورش، ۳۲ درصد معلمان که جذب آموزش و پرورش شدند تناسب تخصصی با حوزه تدریس شان ندارند.
وی ادامه داد: ۴٨ درصد دانش آموزان ما دختر و ۵٢ درصدشان پسر هستند ولی در جذب معلمان وضعیت موجود این است که ۶٠ درصد معلمان خانم‌ها و ۴٠ درصد آقایان هستند، به هر حال وقتی یک نظام جذبی وجود داشته باشد این تناسب را برقرار می‌کند. مهم این است که برنامه روشنی برای کارها داشته باشیم و صرفاً با اقتضائات هیجانی امور را دنبال نکنیم. به جایگاه جامعه معلمین در شأن شغل انبیا نگاه کنیم و هم به کرامت این جامعه مهم، که امروز و آینده به دست آنهاست توجه کنیم.  
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی یادآور شد: بر اساس مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی جذب معلم منحصراً از مسیر دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه شهید رجایی است و از سایر مسیرها امکان جذب معلم برای آموزش و پرورش وجود نخواهد داشت.
عاملی با اشاره به تاکید مقام معظم رهبری بر اهمیت حوزه فرهنگ، اقتصاد و امنیت گفت: ایشان در مورد حوزه فرهنگ تاکید دارند که کارهای اثرگذار انجام شود چرا که فرهنگ، گستردگی زیادی دارد.
استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران در بخش دیگری از سخنان با اشاره به قدرت و اهمیت فضای مجازی اظهار داشت: در جهان به ازای هر ۲.۵ نفر یک وبلاگ و وب‌سایت وجود دارد اما این وبلاگ‌ها و وب‌سایت‌ها قدرت ندارند چرا که قدرت در جاهایی است که تراکم داده در آن به وجود بیاید؛ به‌عنوان مثال گوگل تراکم داده‌ای ایجاد کرده که ٩٢ درصد جستجوی اطلاعات در آن انجام می‌شود.
وی با تاکید بر قوی‌تر شدن کشور در حوزه فضای مجازی، خاطرنشان کرد: از سال‌های قبل بارها تأکیده شده که در حوزه فرهنگ باید مسلط و مجهز به استودیوهای حرفه‌ای و بزرگ شد و بستر خدمات سالم اجتماعی را فراهم کرد. البته مردمی بودن آن، هم در تولید و هم در راهبری، رمز موفقیت آن خواهد بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: در شرایط حاضر عدالت اجتماعی از طریق فضای سایبری و مجازی استقرار پیدا می‌کند.
وی در پایان سخنان خود بر همکاری رسانه‌ها در انعکاس دغدغه مهم جامعه به شورای عالی انقلاب فرهنگی تأکید کرد و گفت: تقریباً ۹۰ نهاد با مصوبه این شورا تأسیس شده و ۲ هزار و ۳۵۰ مصوبه داشته اما به حوزه رسانه کمتر توجه شده است که لازم است به این امر مهم که حضور و تأثیر گذاری فراگیر دارد توجه شود.  
محمد خدادی معاون مطبوعاتی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز با بیان اینکه در حال حاضر با بحران رسانه‌ای در کشور مواجه هستیم، گفت: متأسفانه جهل رسانه‌ای در بین برخی از مسوولان کشور و دست‌اندرکاران رسانه وجود دارد که برای حل آن نیاز به گسترش گفتمان رسانه‌ای و سواد رسانه‌ای داریم.
وی خاطرنشان کرد: فرهنگ مدرک‌گرایی مانع کسب مهارت به خصوص در حوزه خبر و رسانه شده که ضرورت دارد از ظرفیت دانشگاه و دانشکده‌های رسانه برای توسعه مهارت در این حوزه استفاده شود.
حجت‌الاسلام والمسلمین سید محمود دعایی سرپرست موسسه اطلاعات در این جلسه گفت: در دوران فعلی مشکلی از نظر مقررات و صدور مجوزها وجود ندارد و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نهادهای امنیتی کمترین برخورد را با اصحاب رسانه و مطبوعات دارند.
وی ادامه داد: دلیل اصلی مشکلات پیش روی حوزه رسانه و مطبوعات مشکلات اقتصادی است که به امید خدا این مشکلات نیز برطرف خواهد شد.  
بیژن مقدم مدیرمسئول و سردبیر جامعه خبری تحلیلی الف نیز در این جلسه اظهار داشت: طبق آموزه‌های غربی خبر بد بهترین خبر است و جامعه هم از آن استقبال خوبی می‌کند.
وی با تأکید بر ضرورت افزایش اعتماد ملی در مردم گفت: با توجه به اینکه برخوردهای جدی با مفسدین اقتصادی از سال‌های گذشته به خوبی آغاز شده و مردم به این نتیجه رسیدند که نظام به‌صورت جدی با هر مسئول و با هر جایگاهی برخورد می‌کند.  
مدیرمسئول پایگاه خبری الف افزود: فاصله طبقاتی زندگی مسئولین با مردم قابل پذیرش نیست و با آرمان‌ها و شعارهای انقلاب تناسب ندارد که خود یک فاکتور مهم برای اعتمادسازی است.
مقدم در ادامه سخنان خود بر قدرت بازنمایی در حوزه رسانه تأکید کرد و گفت: باید در این بازنمایی‌ها به گرفتاری‌ها و دغدغه‌های جامعه توجه شود.  
پیام تیرانداز مدیرعامل خبرگزاری فارس در این جلسه نیز طی سخنانی اظهار داشت: حوزه رسانه در مقایسه با سایر ساحت‌های نظام مقدس جمهوری اسلامی ایران رشد نداشته چرا که به روز و متناسب با نیازهای کشور نیست که امید است برای حل آن چاره‌اندیشی شود.
وی افزود: یکی از مشکلات حوزه رسانه این است که حوزه مأموریتی یک رسانه انقلابی مشخص و شفاف‌سازی نشده است.
تیرانداز ادامه داد: مشخص نیست که مأموریت رسانه معلمی، مبلغی، نقد کردن و... است و متأسفانه در سطح مسئولین و صاحبان رسانه فهم مشخصی از مأموریت رسانه تعریف نشده  و رسانه نیاز به ابزار و تکنیک دارد و برای اینکه نقش مصلح اجتماعی داشته باشد باید فهم عالمانه داشته باشد.
تیرانداز افزود: یک رسانه برای فهم عالمانه نیاز به ابزار و تکنیک دارد نه اینکه صرفاً به انتقال مشاهدات و تجربیات بسنده کند لذا ضرورت دارد از پژوهش‌های حوزه رسانه به‌عنوان یکی از ابزار رسانه استفاده کرد.
وی از حضور نیروی انسانی مبتدی در رسانه‌ها انتقاد کرد و گفت: نیروی انسانی در حوزه رسانه و مطبوعات به عنوان یکی از ابزار مورد نیاز رسانه از اهمیت بالایی برخوردار است اما متأسفانه در حال حاضر شاغلین در این حوزه با درآمد کم استخدام می‌شوند و بعد از پیشرفت در این حوزه دیگر تعهدی ندارند.
مدیرعامل خبرگزاری فارس در پایان تأکید کرد: با توجه به اینکه معتقد هستیم رسانه رکن چهارم دموکراسی است ضرورت دارد جایگاه رسانه‌ای و نظام رسانه‌ای در کشور تعریف شود.
 محمد آقاسی دبیر ستاد فرهنگ دبیرخانه شورای عالی انقلا فرهنگی در این جلسه طی سخنانی اظهار داشت: با وجود تعارضی که در روایت واقعیت‌ها وجود دارد، توفیقات بسیار خوبی در فضای رسانه‌ای داشتیم اما نمی‌توان منکر آن شد که با نقطه مطلوب فاصله وجود دارد.
وی ادامه داد: فرا روایت و خرده روایت بر روایت رسمی و اصلی غلبه کرده و این خرده روایت‌ها باعث شده که یک کلیشه رایج ایجاد شود.
آقاسی در ادامه سخنان خود پیشنهاد داد: با توجه به اینکه ذیل راهبرد کلان ۱۰ نقشه مهندسی فرهنگی بر تشکیل قرارگاه رسانه‌ای تأکید شده این موضوع در ستاد مهندسی فرهنگی کشور بررسی شود.
مجید قلی‌زاده مدیرعامل خبرگزاری تسنیم در این جلسه با اشاره به فرمایش مقام معظم رهبری مبنی بر اینکه دشمن از ابزار رسانه مانند سلاح شیمیایی در جنگ‌های نظامی استفاده می‌کند، گفت: متأسفانه رسانه در نهادهای قانونگذار و دولتی مغفول مانده است.
وی افزود: اگر قبول کنیم که در جنگ رسانه‌ای قرار داریم باید رسانه تراز انقلاب را تعریف کنیم و باید وحدت کلمه به خصوص در منافع ملی وجود داشته باشد.
مدیرعامل خبرگزاری تسنیم با تأکید بر اینکه وظیفه رسانه اطلاع‌رسانی، آگاه‌بخشی و معرفت‌افزایی به جامعه است، افزود: اهمیت سواد رسانه‌ای برای تحقق این وظایف بسیار تأثیرگذار است.  
در ادامه جلسه عباس درویش توانگر قائم مقام خبرگزاری فارس اظهار داشت: یکی از مسائل مهم مسئله اشاعه فحشا است که در حال حاضر توسط رسانه‌ها رقم می‌خورد که طبق احادیث کمترین مجازات آن این است که فرد در همین دنیا به همان گناه مبتلا می‌شود و ضرورت دارد برای جلوگیری از آن راهکارهایی اندیشید چرا که در فردای قیامت باید پاسخگوی آن باشیم.
وی ادامه داد: چارچوب‌هایی نیز برای حمایت مالی از رسانه‌ها تعیین شود چرا که رسانه‌ای که به نظام خدمت و حمایتی نمی‌کند به اندازه سایر رسانه‌ها کمک مالی دریافت می‌کند.
قائم مقام خبرگزاری فارس در بخش دیگری از سخنان خود به اهمیت امنیت شغلی در حوزه رسانه تأکید کرد و پیشنهاد داد: مجازات زندان از تخلفات مطبوعاتی و رسانه‌ای به‌غیر از مواردی که فرد به امنیت ملی خیانت کرده، حذف شود.
در پایان این جلسه مقرر شد کمیسیون معین رسانه که با حضور مدیران خبرگزاری‌ها  و روزنامه‌های مهم کشور به صورت فصلی تشکیل شود و دستور کارهای مشخص در خصوص سیاست‌های رسانه‌ای را دنبال کند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]