جلوگیری از گسترش عفونت در بیمارستان با چسب سنگ ‌نانو ایرانی

کد خبر : 106934 چهارشنبه 26 شهریور 1399 - 11:40:37

یک شرکت دانش بنیان چسب سنگ آنتی‌باکتریال نانویی برای صنعت ساختمان تولید و عرضه کرده است که از گسترش عفونت در فضای بیمارستانی جلوگیری می‌کند.

محمد مهدی نعمتی، مدیر عامل این شرکت دانش بنیان در خصوص این محصول دانش بنیان گفت: نانوپوشش آنتی‌باکتریال موسوم به پلی‌نانوپاک و نانوچسب آنتی‌باکتریال، یک محصول دانش‌بنیان است و این امکان را به مصرف‌کننده می‌دهد که بتواند بیشتر سطوح مثل چوب، سنگ، شیشه و غیره را در مدت زمان کوتاهی بچسباند و همچنین در کاربردی خاص از این محصول می‌توان به عنوان عایق در سطوح مختلف نظیر استخر، پشت‌بام، سرویس بهداشتی و غیره از آن استفاده کرد.

وی بیان کرد: از جمله کاربردهای دیگر این محصول استفاده از آن به‌عنوان افزودنی به بتون است که سبب آب‌گریزی و ترک نخوردن بتون می‌شود. این محصول دارای نانوذرات اکسید روی است و خاصیت آنتی‌باکتریالی دارد. این خاصیت، کاربرد آن را به عنوان درزگیر نسبت به محصولات مشابه متمایز می سازد.

نعمتی ادامه داد: سالیانه حدود ۸۰۰ کیلوگرم چسب سنگ نانویی آنتی‌باکتریال تولید و به بازار عرضه می‌ شود. بیشتر مشتریان فروشگاه‌های داخل شهر هستند؛ هر چند سال گذشته این چسب سنگ‌ها در پروژه‌های مختلفی نظیر اتاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان شهید فقیهی شیراز و اتاق عمل و آزمایشگاه بیمارستان حضرت زینب شیراز مورد استفاده قرار گرفت. این چسب سنگ نانو به‌دلیل ویژگی‌های آنتی‌باکتریال مانع از گسترش عفونت در فضای بیمارستانی می‌شود.

وی گفت: در تولید این چسب‌ از نانوذرات اکسید روی استفاده شده است که اکسید روی نیز در این شرکت تولید می‌شود. از این‌رو قیمت تمام شده این محصول تفاوت زیادی با چسب سنگ‌های رایج ندارد و در عین حال از خواص آنتی‌باکتریال نیز برخوردار است. این ویژگی آنتی‌باکتریال بودن در کنار مزیت قیمتی موجب شده تا این محصول مورد توجه بازار قرار گیرد.

مدیرعامل این شرکت دانش بنیان افزود: گاهی برای رفع نشت آب در کف ساختمان لازم است کاشی‌ها عوض شوند، اما این چسب به کاربر اجازه می‌دهد تا به‌جای تغییر کاشی‌ها، تنها با ایجاد یک پوشش روی سطح، مانع از نشت آب شود.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]