کد خبر : 102823 یکشنبه 18 خرداد 1399 - 00:00:21
روز-جهانی-ایمنی-مواد-غذایی

علم در18 خردادماه:

روز جهانی ایمنی مواد غذایی

سیناپرس: در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.
  • روز جهانی ایمنی مواد غذایی

ایمنی مواد غذایی یعنی عدم وحود (یا سطح ایمن و قابل قبول) از ترکیباتی که در صورت وجود در مواد غذایی به سلامت مصرف‌کنندگان آسیب می‌زند.ایمنی مواد غذایی نقش بسیار مهمی در سلامت جامعه دارد.
تخمین زده می‌شود سالیانه ششصد میلیون بیماری ناشی از موادغذایی نا ایمن ایجاد می‌شود که این بیماری‌ها عمدتا بر روی افراد آسیب‌پذیر به‌ویژه زنان و کودکان و جوامع آسیب‌پذیر همچون مهاجران و جوامع درگیر جنگ اثر می‌گذارد.
ایمنی مواد غذایی یک مسئولیت مشترک مابین همه است. مابین دولت‌ها، تولیدکنندگان و مصرف‌کنندگان. از مزرعه تا مصرف‌کننده، همه باید تلاش کنند ایمنی مواد غذایی در تمام زنجیره تولید، توزیع و مصرف، حفظ شود.

شعار امسال: ایمنی مواد غذایی، همه کسب‌وکارها
«غذا» نقطه شروع سلامتی، انرژی و رفاه ما است.
 

  • درگذشت ذبيح ‏اللَّه منصوري

استاد ذبيح اللَّه حكيم الهي رشتي مشهور به ذبيح اللَّه منصوري فرزند انتخاب الدوله از رجال رشت، در سال 1288 ش در اين شهر زاده شد. پس از گذراندن دوره ابتدايي براي ادامه تحصيل به همراه پدر راهي فرانسه شد و پس از بازگشت به ايران، به كار ترجمه پرداخت. استاد منصوري نويسنده و مترجم فعالي بود و بيش از صد و پنجاه كتاب و نزديك به هزار مقاله كه اغلب در مجله خواندني‏ها چاپ مي‏شد، توسط او ترجمه شده ‏اند. ذبيح اللَّه منصوري همچنين نخستين كسي بود كه آثار موريس مترلينگ، نويسنده بلژيكي را به فارسي ترجمه كرد. وي سرانجام در 18 خرداد 1365ش در 77 سالگي بر اثر ناراحتي قلبي در گذشت

  • تولد فیلیپ ادوارد انتون فون لنارد

فیلیپ ادوارد انتون فون لنارد متولد 7 ژوئن 1862 بود. وی فیزیکدان آلمانی و برنده جایزه نوبل فیزیک 1905 برای کشف ویژگی های پرتوهای کاتدی شد. او در  20 مه 1947 درگذشت.

  • تولد رابرت سندرسون مولیکن

رابرت سندرسون مولیکن متولد  7 ژوئن 1896 بود . وی شیمیدان آمریکایی و برنده جایزه نوبل شیمی 1966 برای تعریف روش مولکولی مدار برای محاسبه ساختار مولکولبود . او در31 اکتبر 1986در گذشت.

  • تولد فرید اورخان پاموک

فرید اورخان پاموک متولد 7ژوئن 1952است که در ایران به اورهان پاموک معروف شده است، نویسنده و رمان‌نویس اهل کشور ترکیه و برنده جایزه نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ است. او نخستین ترک‌تباری است که این جایزه را دریافت کرده‌است.

  • درگذشت آلن متیسون تورینگ

  آلن متیسون تورینگ متولد 23 ژوئن 1912 بود . وی  فیلسوف و ریاضیدان انگلیسی، پدر علم محاسبه نوین و هوش مصنوعی  بود که در  7 ژوئن 1954 درگذشت.

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]