کد خبر : 102767 پنج شنبه 15 خرداد 1399 - 10:40:47
ساخت-رایانه‌هایی-با-حافظه-۱۰۰-برابر-بیشتر-به-کمک-مولکول-هوشمند-

ساخت رایانه‌هایی با حافظه ۱۰۰ برابر بیشتر به کمک مولکول هوشمند

محققان مولکول هوشمندی را شناسایی کردند که عملکردی شبیه به ترانزیستور دارد و امکان ذخیره اطلاعات باینری مانند صفر و یک را که در پردازش کلاسیک مورد استفاده قرار می‌گیرد، در اختیار می‌گذارد و با استفاده ازآن می‌توان حافظه رایانه را ۱۰۰ برابر افزایش داد.

این مولکول که نوعی نمک ارگانیک است، با دریافت جریان ورودی کوچکی، روشن شده و با قطع جریان، رنگ آن تیره می‌شود، به این ترتیب می‌تواند اطلاعات باینری را ذخیره کند. نکته قابل توجه این است که می‌توان اطلاعات را در دمای اتاق و فشار محیط در این مولکول‌ها ذخیره، بازخوانی و پاک کرد؛ این در حالی است که در اغلب تحقیقات انجام شده برای استفاده از پردازش مولکولی، لازم است این کار در شرایط خاصی مانند خلاء و دمای پایین انجام شود.
اندازه این مولکول حدود ۵ نانومتر مربع است و در نتیجه بیش از یک میلیارد مولکول در فضایی به اندازه سطح مقطع تار موی انسان جای می‌گیرد. به اعتقاد محققان این مولکول قادر است در هر ۶.۵ سانتیمتر مربع در حدود ۲۵۰ ترابایت اطلاعات را ذخیره کند. این حجم از فضای ذخیره‌سازی حدود ۱۰۰ برابر درایوهای کنونی است.
گزارش کامل این تحقیقات که توسط یک گروه بین‌المللی از محققان به سرپرستی محققان دانشگاه لنکستر واقع در انگلیس صورت گرفته، در نشریه Angewandte Chemie International Edition  منتشر شده است.

منبع:ایرنا

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]