کد خبر : 102707 سه شنبه 13 خرداد 1399 - 10:39:04
از-اعتبار-و-درستی-تست-های-آنتی-بادی-IgM-و-IgG-مطمئن-نیستیم

سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری­های عفونی انستیتو پاستور ایران:

از اعتبار و درستی تست های آنتی بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم

سیناپرس: تجربیات عملی و چالش­های موجود در تشخیص کووید-19 از طریق تست مولکولی (PCR) و تست­های سرولوژیکی، در کارگاهی مجازی که از طریق شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) در 12 خرداد 1399 برگزار شد، مورد بررسی قرار گرفت.

شبکه آزمایشگاهی این بنیاد، کارگاه آنلاینی را با سخنرانی دکتر کیهان آزادمنش و دکتر مهدی توتونچی در خصوص دو روش اصلی در تست­های تشخیص کرونا و تجربه ایران از انجام این تست­ها برگزار کرد.

دکتر آزادمنش، سرپرست تیم پاسخ سریع بیماری­های عفونی و استاد گروه ویروس ­شناسی انستیتو پاستور ایران، از تجربیات راه­اندازی شبکه آزمایشگاهی تشخیص کووید-19 در ایران سخن گفت.

وی پس از ارائه شرح حال مختصری از ایران، با تشریح نقش وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: "دانشگاه ­های علوم پزشکی مسوولیت حفظ سلامت مردم در ایران را بر عهده دارند. ما در حال حاضر 65 دانشگاه علوم پزشکی در ایران داریم."

وی ادامه داد: نخستین موارد ابتلا به این ویروس در ایران در بهمن 1398 مشاهده شد و پس از آن در اوایل فروردین 99 شاهد اوج­گیری شیوع این ویروس در کشورمان بودیم. ما آزمایش­های مولکولی (PCR) را از 5 بهمن 98 شروع کردیم و تا 16 بهمن 98 فقط یک مؤسسه این آزمایش را انجام می­داد. از 20 بهمن، مؤسسه دیگری نیز شروع به انجام تست­های مولکولی کرد. تا 29 بهمن، روزانه 200 تست مولکولی انجام شد و تعداد مراکزی که این آزمایش را انجام می­دادند نیز افزایش یافت، بطوریکه اکنون بسیاری از مؤسسات و مراکز پزشکی این آزمایش را انجام می­دهند.

آزادمنش با توضیح چارچوب راهبردی سازمان بهداشت جهانی(WHO) در جهت ارتقای خدمات آزمایشگاهیِ بهداشت و سلامت گفت: انواع مختلفی از آزمایش­های تشخیصی وجود دارند که هدف آن­ها متفاوت است، برخی از تست­ها با هدف تشخیص ویروس انجام می­شوند و برخی دیگر پاسخ ایمنی بدن به ویروس را مورد بررسی قرار می­دهند.

وی با تشریح 6 هدف راهبردی موجود در دستورالعمل­های WHO اذعان داشت که مهم­ترین هدف، تقویت سرپرستی و هدایت سیستم­های آزمایشگاهی ملی است.

آزادمنش گفت: بعدازظهر 30 بهمن 98 اولین موارد ابتلا به ویروس کرونا درایران و در شهر قم شناسایی شد. اما شیوع این ویروس فقط محدود به این شهر نبود. بنابراین دو روز پس از مشاهده اولین موارد ابتلا، کمیته­ی آزمایشگاه ملی را تشکیل دادیم. در حال حاضر این کمیته هر هفته و یا گاها دو یا سه بار در هفته جلساتی را برگزار می ­کند.

وی در ادامه سخنان خود گفت: خوشبختانه از منابع انسانی خوبی در کشورمان برخوردار هستیم. ما در گذشته شبکه آزمایشگاهی برای بیماری آنفلوانزا و HIV داشتیم که در حال حاضر می­توان به راحتی آن را روی بیماری کووید-19 متمرکز کرد. همچنین سیستم خوبی برای انتقال امن و ایمن نمونه  ­های آزمایش در کشور داریم. درواقع، دانشگاه ­های علوم پزشکی در شهرهای مختلف به جمع ­آوری نمونه­ ها پرداخته و در اسرع وقت آن­ها را به تهران انتقال می­­دهند. با این حال، در این زمینه با مشکلات خاصی روبرو شدیم. در اوایل بهمن ­ماه، ما هنوز به اندازه کافی کیت تست تشخیص نداشتیم.

استاد گروه ویروس ­شناسی انستیتو پاستور ایران در خصوص تست­ های سرولوژیکی برای تشخیص کووید-19 گفت: سازمان بهداشت جهانی (WHO) استفاده از تست­های تشخیص سریع مبتنی بر آنتی ­بادی را توصیه نمی­کند، اما بر ادامه­ کار روی آن­ها با اهداف نظارت بر بیماری تأکید می کند.

وی ادامه داد: ما از اعتبار و درستی تست­های آنتی­ بادی IgM و IgG مطمئن نیستیم. طبق دستورات WHO نمی­توانیم از این روش برای تشخیص ویروس یا بیماری استفاده کنیم. درواقع، جمع­ آوری نمونه­ ها همچنان چالشی بزرگ است، ما در حال حاضر روی جمع ­آوری بزاق کار می­کنیم و امیدوار هستیم که این روش مفید باشد.

به توالی کامل­تر ژنوم  SARS-COV2 جداشده از مبتلایان ایرانی نیاز است.

مهدی توتونچی، مسوول آزمایشگاه تشخیص ویروس کرونا و دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان، به عنوان دومین سخنران، در ابتدا با تشریح تاریخچه­ کروناویروس­های انسانی (h-Cov-19)گفت: در سال 1966 این ویروس برای نخستین بار شناسایی شد، اما علائم جدی نداشت. در سال 2002 ویروس SARS-COV (ویروس مولد سندرم حاد تنفسی یا بیماری سارس) و در سال 2012 ویروس MERS-COV (مِرس) پدیدار شدند.

 وی در ادامه با اشاره به خصوصیات ژنومی SARS-COV-2(ویروس مولد بیماری کووید – 19) گفت: شباهت توالی ژنوم این ویروس با ویروسSARS-COV  79% و با ویروس MERS-COV 50% است.

 وی در مورد فرآیند تکامل طبیعی کروناویروس­ انسانی اظهار داشت : این ویروس در طول زمان جهش ­هایی داشته است.

دانشیار گروه ژنتیک پژوهشگاه رویان با تأکید بر اهمیت توالی­ یابی ژنتیکی در تشخیص و درمان ویروس کرونا گفت: ما توالی ­­­های ویروس SARS-COV جداشده از مبتلایان موجود در کشور را با هدف بررسی شیوع پیش­رونده، طراحی تست­ های تشخیصی خاص ­تر، و جستجو برای یافتن روند­های درمانی، به دست آورده­ ایم.

وی افزود: 20 توالی کامل ژنوم ویروس SARS-COV-2  جداشده از بیماران کشور جمع ­آوری شده است.

توتونچی همچنین در ادامه سخنان خود گفت: در جهش ­های ویروس، تغییراتی در اسیدآمینه رخ داده است. جهش ­های نوکلئوتیدی و پروتئین به منظور ردیابی تغییرات توالی ویروس SARS-COV-2 در ایران، مورد بررسی مفصل و دقیق قرار گرفت.

وی در پایان تاکید کرد: برای دست­یابی به تغییرات خاص­تر این ویروس در کشور، به توالی کامل­تر ژنوم  SARS-COV2 جداشده از مبتلایان ایرانی نیاز است.

شبکه آزمایشگاهی بنیاد علم و فناوری مصطفی(ص) با هدف به اشتراک­گذاری زیرساخت­ های آزمایشگاهی بین کشورهای اسلامی ایجاد شده است.

 

 

 

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]