کد خبر : 102012 پنج شنبه 25 اردیبهشت 1399 - 11:38:22
نقشه-زمین-گرمایی-و-اکسیدهای-آهن-تهیه-شد

در استان آذربایجان شرقی:

نقشه زمین گرمایی و اکسیدهای آهن تهیه شد

سیناپرس: سازمان فضایی ایران در پروژه ای پژوهشی در راستای شناسایی منابع انرژی زمین گرمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای، وضعیت میزان اکسیدآهن را در استان آذربایجان شرقی مورد بررسی قرار داد.

سنجش از دور حرارتی به‏ عنوان شاخه‌‏ای از علم سنجش از دور نقش مهمی در مطالعات محیط‏‌زیست ایفا می‏‌کند.سنجش از دور حرارتی یکی از روش‌‏های نوین و کم‏ هزینه در مقابل پیمایش‏‌های زمینی، آن هم در مناطق دورافتاده است که در کوتاهترین زمان مطالعات ارزشمندی از منطقه‏ مورد مطالعه را در اختیار محققان و پژوهشگران قرار می‌‏دهد.

تهیه‏ نقشه‏ دمای سطح زمین برای شناسایی مناطق مستعد انرژی زمین‏‌گرمایی با به ‏کارگیری باند مادون ‏قرمز حرارتی امکانپذیر است که زمینه را برای مطالعات اکتشافی بیشتر فراهم می‏‌آورد.

در فناوری سنجش از دور حرارتی، حرارت سطح زمین توسط باند حرارتی محاسبه می‏‌شود و با استفاده از برخی از شاخص‌‏های به دست آمده از دیگر باندهای تصاویر ماهواره‌‏ای و الگوریتم‏‌های مربوطه، منابع زمین گرمایی و همچنین منابع معدنی شناسایی می‌‏شود.

اداره کل سنجش از دور سازمان فضایی ایران در پژوهشی به شناسایی منابع انرژی زمین گرمایی با استفاده از تصاویر ماهواره ای پرداخته است. در این پژوهش با استفاده از تصاویر ماهواره سنجشی «لندست» و نمونه برداری‏‌های زمینی، نقشه زمین گرمایی و اکسیدهای آهن در استان آذربایجان شرقی تهیه شده است.

تصاویر بالا نتایج حاصل از این پژوهش در زمینه شناسایی منابع زمین گرمایی با استفاده از تصاویر ماهواره‌‏ای را نشان می‌دهد.

تصویر اول محدوده مورد مطالعه و تصویر دوم نقشه کلاسه‏‌بندی اکسیدهای آهن و نقشه زمین گرمایی استان آذربایجان شرقی را نشان می‏‏‌دهد.

 

 

مطابق تصویر دوم، در نقشه زمین گرمایی مناطق روشن‏‌تر دمای سطح زمین و انرژی زمین گرمایی بالا را نشان می‏‌دهد.

 

در نقشه کلاسه‌‏بندی اکسیدهای آهن نیز مناطق تیره تر نمایان‏‌گر حضور بالای اکسیدهای آهن در منطقه مورد مطالعه است.

بررسی نتایج نشان می‏‌دهد الگو و روند مناطق دارای انرژی زمین گرمایی بالا با الگو و روند مناطق دارای اکسیدهای آهن بالا همبسته است.

به عنوان مثال در مناطقی که در نقشه با بیضی آبی مشخص شده‌‏اند، با میزان همبستگی بالایی، حضور همزمان اکسیدهای آهن بالا و انرژی زمین گرمایی بالا را نشان می‌‏دهد.

این نتیجه صحت نتایج به دست آمده را نیز تأیید می‏‌کند.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]