کد خبر : 101525 جمعه 12 اردیبهشت 1399 - 10:32:33
-فناوری‌های-نو-نیازمند-دانش-روز-است

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری:

فناوری‌های نو نیازمند دانش روز است

محمد سعید سیف با بیان اینکه فناوری‌های نو زمانی کسب می‌شود که به دانش روز مسلط باشیم گفت:باید آخرین پیشرفت‌ها و فناوری‌های کشورهای دیگر را رصد کنیم تا بتوانیم با تحقیق و پژوهش فناوری‌‌های نو و جدید ابداع کنیم.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در گفت‌وگو با فارس درباره اینکه بخش عمده‌ای از فعالیت‌های اقتصادی و صنعتی بر کیفیت‌ و بهره‌وری بازار تاثیرگذار است، گفت: در بازار برای جلب مشتری، رقابت در بهره‌وری، سوددهی و اقتصادی بودن نیازمند تولید هستیم و اگر نتوانیم بهره‌وری را افزایش دهیم ممکن است از هر هکتار زمین گندم محصولی برداشت کنیم که نسبت به کشورهای خارجی کمتر است به طوری که در این زمینه نمی‌توانیم از لحاظ اقتصادی رقابت کنیم و درآمد مناسب‌تری داشته باشیم.

سیف افزود: به طور مثال صرفه‌جویی در مصرف سوخت یا آب بهره‌وری را بالا می‌برد که از این جهت می‌تواند بر رقابت‌پذیری تاثیرگذار باشد؛ بنابراین اگر بخواهیم اقتصاد و صنعت فعال، رقابت‌پذیر و با کیفیتی داشته باشیم مستلزم استفاده از فناوری‌های مناسب و بهره‌وری خوب و بالا هستیم و تمام این شرایط زمانی محقق می‌شود که بتوانیم عقبه‌های علمی و تحقیقاتی را فراهم کنیم.

 تسلط به دانش روز باعث ایجاد فناوری‌های نو می‌شود

وی گفت: فناوری‌های نو وقتی بدست می‌‌آید که به دانش روز مسلط شویم و آخرین پیشرفت‌ها و فناوری‌های کشورهای دیگر را رصد کنیم تا بتوانیم با تحقیق و پژوهش فناوری‌های نو و جدید ابداع کنیم.

مدیرکل دفتر ارتباط با جامعه و صنعت وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: باید در بهره‌وری عوامل موثر در تولید کارهای اقتصادی را شناسایی کنیم و اگر روش‌های کاهش هزینه و کاهش ضایعات مصرف انرژی را نشناسیم  طبیعتاً نمی‌توانیم بهره‌وری را بالا ببریم یا درآمد شرکت را بهبود بخشیم؛ بنابراین باید یک مطالعه علمی و پژوهشی داشته باشیم و چنین کاری مستلزم این است که مراکز علمی و اجرایی با یکدیگر همکاری‌های دامنه‌دار و مستمر داشته باشند. 

وی در پایان گفت: محیط سازمان‌ها و اقتصادی کشور در حال تغییر است و می‌طلبد که فعالیت‌های نوآورانه و خلاقیت جدید به همراه داشته باشد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]