کد خبر : 99208 سه شنبه 06 اسفند 1398 - 08:30:35
از-لذت-فرزنددار-شدن-تا-رنج-بیماری-قلبی-نوزاد

افزایش چهار برابری مشکلات قلبی در دوقلوهای IVF:

از لذت فرزنددار شدن تا رنج بیماری قلبی نوزاد

سیناپرس: نوزادان دوقلویی که از طریق روش کمک باروری IVF به دنیا می‌آیند، چهار برابر بیشتر از نوزادان معمولی در معرض خطر ابتلا به بیماری قلبی مادرزادی قرار دارند. این موضوع، اخیراً طی پژوهشی بین‌المللی مشخص شده است.

نتایج یک تحقیق جالب توجه که در روزهای اخیر در نشریه بین‌المللی JAMA Pediatrics منتشر شده است، نشان می‌دهد دوقلوهایی که با استفاده از روش کمک باروری IVF یا سایر روش‌های مرتبط با آن به دنیا می‌آیند، چهار برابر بیشتر از نوزادان معمولی دچار مشکلات قلبی مادرزادی می‌شوند. در این تحقیق، بیش از نیم میلیون حاملگی در فاصله سال‌های 2012 تا 2015 مورد بررسی قرار داده گرفته‌اند.

نقایص قلبی مورد اشاره ممکن است شامل باریک شدن شریان‌ها، وجود سوراخ‌هایی در دیواره‌های جداکننده محفظه‌های قلب و همچنین توسعه‌نیافتگی این عضو مهم باشند.

نقایص قلبی عامل اصلی مرگ و ناتوانی در سال اول زندگی کودکان هستند. در کشور استرالیا، تقریباً از هر 1000 نوزاد استرالیایی 15 نفر با نقص مادرزادی قلب متولد می‌شوند.

محققان استرالیایی که این پروژه پژوهشی را انجام داده‌اند دراین‌باره می‌گویند: «ما قبلاً نشان داده بودیم که نوزادان حاصل از روش‌های کمک‌کننده بارداری مانند IVF دو برابر بیشتر از نوزادان معمولی دچار بیماری قلبی مادرزادی می‌شوند. اما تحقیقات اخیر ما حاکی از آن است که این شانس برای دوقلوها نسبت به تک قلوهای حاصل از این روش‌ها، ضرب‌در دو می‌شود».

این موضوع اهمیت زیادی در سطح جهانی دارد، زیرا احتمال دوقلوشدن نوزادان طی فرایند کمک باروری، می‌تواند تا حد زیادی تحت تأثیر نوع درمان مربوطه قرار می‌گیرد. در این میان، روش IVF می‌تواند احتمال دوقلوها را به‌شدت افزایش دهد و لذا می‌توان با مداخلاتی، این ریسک را کاهش داد.

دلیل این موضوع آن است که در روش IVF، اغلب از انتقال چندگانه جنین به رحم استفاده می‌شود تا شانس باردارشدن را افزایش دهد. اما این موضوع، اگرچه تاحدی احتمال بارداری را بهبود می‌بخشد، اما ازسویی ممکن است احتمال تولد دوقلوها را تا 10 برابر افزایش دهد.

درمجموع، یافته‌های این مطالعه، محدود کردن تعداد جنین‌های منتقل‌شده هنگام لقاح آزمایشگاهی و تکنیک‌های مشابه آن را توصیه می‌کنند تا از این طریق، شانس به دنیا آمدن دوقلوها، کاهش یافته و به دنبال آن، نقص‌های قلبی مادرزادی نیز در نوزادان، کمتر شوند.

مترجم: محمدرضا دلفیه

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما
  • سامان چهارشنبه 07 اسفند 1398 - 10:12:26
    امیدوارم خدا به همه بچه سالم بده

[کد امنیتی جدید]