رئیس کمیسیون بهداشت ملی چین:

کرونا در دوره نهفتگی نیز منتقل می شود

کد خبر : 98392 دوشنبه 07 بهمن 1398 - 09:09:55

افراد مبتلا به ویروس کرونا چینی ممکن است در دوره‌ حداکثر ۱۴ روزه‌ نهفتگی و پیش از ظهور علائم آلودگی، ویروس را به دیگران منتقل کنند.

ما شاوی، رئیس کمیسیون بهداشت ملی چین، به‌تازگی اعلام کرد فرد مبتلا به ویروس کرونا شهر ووهان می‌تواند پیش از اطلاع از آلودگی‌اش، ویروس را به دیگران انتقال دهد. ما دیروز در کنفرانسی مطبوعاتی گفت هر فرد ناقل ویروس ممکن است بین یک تا چهارده روز هیچ علامتی از ابتلا به ویروس کرونا نشان ندهد.

به‌گفته‌ ما، در طول آن زمان نیز، فرد بیمارِ بدون علامت آلوده‌کننده است و می‌تواند ویروس کرونا را به دیگران منتقل کند که این امر توقف انتشار آن را دشوار می‌کند.

به‌گفته‌ چارلز چیو، متخصص بیماری‌های واگیردار و استاد دانشگاه کالیفرنیا سان‌فرانسیسکو، علایم ویروس کرونا شامل گرفتگی بینی، سردرد، سرفه، گلو درد و تب است. ما در کنفرانس مطبوعاتی گفت:درحال‌حاضر، نرخ پیشرفت همه‌گیری در حال شتاب است. نگرانم این روند مدت‌ها ادامه داشته باشد و موارد ابتلا افزایش یابد.

براساس آخرین گزارش، کروناویروس جدید که از ووهان چین نشئت گرفته، تاکنون ۵۶ نفر را کشته و بیش از دوهزار نفر را آلوده کرده است. هرچند مقام‌های چینی ووهان و برخی دیگر از شهرهای مجاور را قرنطیه کرده‌اند، ویروس به دست‌کم ۱۲ کشور دیگر ازجمله تایلند، ژاپن، کره‌‌جنوبی، تایوان، ویتنام، سنگاپور، نپال، فرانسه، استرالیا، مالزی، کانادا و ایالات متحده‌ی آمریکا سرایت کرده است.

در‌حال‌حاضر، آزمایشی برای تشخیص این سویه‌ دقیق از ویروس کرونا طراحی نشده است؛ زیرا «کروناویروس» به خانواده‌ای از ویروس‌ها اشاره می‌کند که عامل ایجاد سرماخوردگی‌های معمولی هستند و آزمایش‌های کنونی ویروس کرونا که پزشکان استفاده می‌کنند، نمی‌ توانند سویه‌ کرونا ویروس ووهان را شناسایی کنند.

شخصی که به ویروس کرونا آلوده می‌شود، ممکن است علایمی جزئی داشته باشد یا عفونتش به آنفلوانزا یا وضعیتی شدیدتر و خطرناک نظیر ذات‌الریه منجر شود.

ویروس کرونا ووهان، تنها عفونت ویروسی نیست که پیش از ظهور علایم می‌تواند منتقل شود. به‌نقل از خدمات بهداشت ملی در بریتانیا، آبله‌ مرغان و سرماخوردگی معمولی و آنفلوانزا نیز چندین روز پیش از آن مسری هستند که شخص مبتلا به ویروس علایم را نشان دهد.

منبع:زومیت

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]