کد خبر : 9790 چهارشنبه 27 خرداد 1394 - 09:55:02
آلودگی-هوا-سالانه-جان-3.2-میلیون-نفر-را-در-سراسر-جهان-می-گیرد

آلودگی هوا سالانه جان 3.2 میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرد

نتایج یک مطالعه جدید نشان می دهد که آلودگی هوا سالانه جان 3.2 میلیون نفر را در سراسر جهان می گیرد که از مجموع تلفات ناشی از ایدز و مالاریا بیشتر است.

 به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی enviro.com این مطالعه که توسط محققان دانشگاه تگزاس در آمریکا انجام شده است، نشان می دهد که تلفات سالانه ناشی از آلودگی هوا بیشتر از تلفات مجموع ایدز و مالاریا است.این در حالی است که به گفته محققان، با رعایت رهنمودهای جهانی کیفیت هوا می توان از مرگ 2.1 میلیون نفر در سال پیشگیری کرد.

همچنین محققان با ابداع یک الگوی جهانی نشان دادند که چگونه تغییرات در میزان آلاینده های خارج از محیط خانه می تواند باعث کاهش مشکلات سلامتی از جمله حمله قلبی، سکته مغزی و سرطان ریه شود.
این مطالعه اولین تجزیه و تحلیل مشروحی است که نشان می دهد چگونه کاهش آلاینده های خاص هوا در سراسر جهان می تواند باعث بهبود وضعیت سلامتی شود.
محققان در این مطالعه آلاینده های هوایی ناشی از ذرات ریز معلق در هوای خارج از خانه را مورد بررسی قرار دادند؛ این ذرات کوچکتر از 2.5 میکرون هستند که می توانند به اعماق ریه نفوذ کنند.استنشاق این ذرات با افزایش خطر حمله قلبی، سکته مغزی و سایر بیماری های قلبی عروقی، تنفسی مانند آمفیزم و سرطان ارتباط دارد.
این آلاینده های ریز از آتش سوزی، نیروگاه زغال سنگ، اتومبیل و کامیون و همچنین تولید گازهای گلخانه ای کشاورزی و صنعتی ایجاد می شود.
این مطالعه جدید نشان می دهد که این آلاینده ها هر سال موجب مرگ پیش از موعد حدود 3.2 میلیون نفر در سراسر جهان بر اثر ابتلا به حمله قلبی، سکته مغزی، سرطان ریه و سایر بیماری ها می شود. این در حالی است که با رعایت رهنودهای کیفیت هوا سازمان بهداشت جهانی می توان از مرگ پیش از موعد 2.1 میلیون نفر در سراسر جهان پیشگیری کرد.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]