محققان دانشگاه آیووا واقع در آمریکا دریافتند؛

حشره‌کش‌ها احتمال مرگ در اثر بیماری‌های قلبی را افزایش می دهند

کد خبر : 97527 سه شنبه 10 دی 1398 - 10:43:22

محققان دانشگاه آیووا واقع در آمریکا دریافتند قرار گرفتن در معرض نوع خاصی از حشره‌کش‌ها موجب افزایش ریسک مرگ در اثر ابتلا به بیماری‌های قلبی می‌شود.

این تحقیقات با استفاده از اطلاعات گردآوری شده در برنامه National Health and Nutrition Examination Survey بین سال‌های ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۲ میلادی انجام گرفت و محققان این داده‌ها را با اطلاعات مربوط به مرگ داوطلبان شرکت‌کننده در آن برنامه از ابتدای سال ۲۰۱۶ میلادی تا کنون تطبیق دادند. در مجموع ۲۴۶ داوطلب در طول دوره مطالعه جان خود را از دست داده‌اند که ۴۱ مورد از آن‌ها با بیماری‌های قلبی و۵۲ مورد با سرطان ارتباط داشت.
بر اساس نتایج این تحقیقات، افزایش میزان ترکیبی موسوم به  اسید ۳- فنوکسی بنزوئیک در بدن افرادی که در معرض حشره‌کش‌های خانگی یا کشاورزی و سایر محصولات مبتنی بر ترکیبات پیرتروید قرار می‌گیرند، موجب افزایش ۵۰ درصدی احتمال مرگ ناشی از بیماری‌های قلبی عروقی یا سرطان می‌شود.
پیرترویدها در بسیاری از اسپری‌های حشره‌کش‌ و همچنین برخی شامپوها، داروهای درمان شپش و پشه‌بندها به کار می‌روند و از حدود ۴۰ سال قبل به طور گستره در آمریکا مورد استفاده قرار می‌گیرند.
گزارش کامل این تحقیقات در نشریه JAMA Internal Medicine منتشر شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]