علم در 14 دی ماه:

روزجهانی خط بریل

کد خبر : 97514 شنبه 14 دی 1398 - 00:17:10

در میان انبوهی از اخبار و اطلاعات مناسبتی و خبری تقویم، رویدادهای مهم روز را از نگاه سیناپرس بخوانید.

  • روزجهانی خط بریل

۴ ژانویه روز تولد لویی بریل در تقویم های جهانی، روز جهانی بریل نامگذاری شده است.«لویی بریل» (Louis Braille) در روز چهارم ژانویه سال ۱۸۰۹میلادی زاده شد و در پاریس پرورش.یافت.

او که از همان اوان کودکى نابینا شده بود، بر‌خلاف معمول آن زمان که کم تر کسی به آموزش نابینایان توجه داشت، با بهره‌گیری از تلاش‌های پیگیرا‌نه، توانست خط عادی را به صورت برجسته بیاموزد و مانند همسالان خود بخواند و بنویسد. بریل در طول تحصیلات خود به این نتیجه رسید که خواندن و نوشتن به خط عادی برای نابینایان مشکل است.

  • روز جهاد کشاورزی

 14 دی ماه روز جهاد کشاورزی نامگذاری شده است. علوم کشاورزی و منابع طبیعی یکی از مهمترین ارکان علوم در توسعه علمی و توسعه پایدار کشور است. زیرا امنیت غذایی و حفاظت محیط زیست که رکن اساسی دوام و بقای یک کشور است وابسته به آن است در صورتی که زمینه مساعد بوده و سازماندهی مناسب باشد.

برای موفقیت در توسعه کشاورزی پایدار کافی است که برنامه توسعه همه سو نگر تدوین شود آموزش و پژوهش برمبنای برنامه توسعه اعمال شود و نتایج آموزش و پژوهش به تولید کنندگان منتقل شود از این نظر طرح های انجام شده در گروه علوم کشاورزی به ویژه طرح های «ارزیابی سطح علمی رشته های کشاورزی و منابع طبیعی» بررسی کمی و کیفی کتاب های علوم کشاورزی و فرهنگ واژه ها به توسعه علمی کشور کمک کرده است.

  • تولد آیزاک نیوتن

سِر ایزاک نیوتن متولد 4 ژانویه 1643 بود. وی فیزیک‌دان، ریاضی‌دان، ستاره‌شناس، فیلسوف و شهروند انگلستان بوده‌است.نیوتون در سال 1687 شاهکار «اصول ریاضی فلسفهٔ طبیعی» را به نگارش درآورد.

در این کتاب، او مفهوم گرانش عمومی را مطرح ساخت و با تشریح قوانین حرکت اجسام، علم مکانیک کلاسیک را پایه گذاشت. از دیگر کارهای مهم او بنیان‌گذاری حساب دیفرانسیل و انتگرال است. نام نیوتن با انقلاب علمی در اروپا و ارتقای نظریه خورشید-مرکزی پیوند خورده‌است. او نخستین کسی است که قواعد طبیعی حاکم بر گردش‌های زمینی و آسمانی را کشف کرد. وی همچنین توانست برای اثبات قانون‌های حرکت سیاره‌های کپلر برهان‌های ریاضی بیابد.وی 31مارس  1727درگذشت.

  • درگذشت سعید کاظمی آشتیانی

سعید کاظمی آشتیانی متولد 1 فروردین 1344 بود. وی رئیس سابق پژوهشکده رویان و جهاد دانشگاهی دانشگاه علوم پزشکی ایران بود. او دارای درجه دکترای تخصصی جنین شناسی از دانشگاه تربیت مدرس بود که پس از تشکیل پژوهشکده رویان، در رشد طب تولید مثل، فناوری سلول‌های بنیادی و همانند سازی در ایران نقش بسزایی داشت. کاظمی در سال 1383 به عنوان چهره‌های ماندگار تقدیر شد. کاظمی آشتیانی 14دی 1384 درگذشت.

  • درگذشت آلبرکامو

آلبر کامو  متولد 7 نوامبر 1913بود. وی نویسنده، فیلسوف و روزنامه‌نگار فرانسوی بود. او یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم و خالق کتاب مشهور بیگانه و مقاله جریان‌ساز افسانهٔ سیزیف است.او4 ژانویه 1960 درگذشت.

  • درگذشت آلکساندر شرودینگر

آروین رودولف یوزف آلکساندر شرودینگر متولد 12اوت  1887بود. وی فیزیکدان اتریشی و تنها پسر رودولف شرودینگر بود. او از جمله کسانی بود که در تئوری موج، مشارکت داشت و نتایج اساسی در زمینه نظریه کوانتومی از مکانیک موج او تشکیل شد.وی 4ژانویه 1961 درگذشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]