جدول درصد و زمان خورشید گرفتگی در ایران

کد خبر : 97305 سه شنبه 03 دی 1398 - 09:21:51

کارشناس نجوم از وقوع خورشید گرفتگی حلقوی پنجم دی ماه خبر داد و گفت: جزیره کیش بهترین محل رصد برای این کسوف از آسمان ایران است.

علی آزادگان در گفتگو  با مهر در خصوص کسوف دی ماه امسال گفت: خورشیدگرفتگی حلقوی ۵ دی ماه ۱۳۹۸ از عربستان سعودی، قطر، امارات، عمان، هند، سریلانکا، سنگاپور، اندونزی، مالزی، فیلیپین قابل مشاهده است.

وی باشاره به دیگر بخشهایی که می‌توانند این کسوف را مشاهده کنند، گفت: بخش بزرگی از غرب، جنوب و جنوب شرق آسیا نیز می‌توانند این گرفت را به صورت جزئی مشاهده کنند.

این کارشناس نجوم خاطر نشان کرد: این کسوف از تمام پهنه ایران به صورت جزئی مشاهده می‌شود. مناطق جنوبی ایران در حاشیه خلیج فارس بهترین مکان برای مشاهده گرفتگی بیشتر خورشید هستند. 

آزادگان با بیان اینکه این رخداد با کسوف جزئی در ساعت ۵:۵۹ به وقت ایران آغاز می‌شود و گرفت کلی در ساعت ۷:۰۴ خواهد بود، بیان کرد: در میان همه مناطق جنوبی ایران جزیره کیش با ۸۵.۱۴ درصد گرفت خورشید، بهترین مکان برای رصد کسوف جزئی است. این خورشید گرفتگی در تمام پهنه ایران قبل از طلوع خورشید آغاز  و خورشید به صورت گرفته طلوع خواهد کرد.

وی عنوان کرد: حداکثر گرفت خورشید در ساعت ۸:۴۷ دقیقه فرا خواهد رسید و گرفت کلی نیز در ساعت ۱۰:۳۰ پنجم دی ماه به پایان می رسد؛ مراحل پایانی کسوف که شامل گرفت جزئی است نیز در ساعت ۱۱:۳۵ پایان خواهد یافت.

به گفته این کارشناس نجوم، طی وقوع این خورشید گرفتگی، سایه خورشید با پهنایی حدود ۱۴۲ کیلومتر روی زمین به وقوع می پیوندد و سرعتی برابر با ۱.۱ کیلومتر در ثانیه دارد؛ همچنین این خورشیدگرفتگی از غرب آسیا به سوی شرق آسیا حرکت می کند.

وی با اشاره به بیشترین زمان خورشید گرفتگی جزئی گفت: بیشترین زمان این گرفت حلقوی ۳ دقیقه و ۴۰ ثانیه در دریای چین جنوبی خواهد بود. در کشورهای جنوبی خلیج‌فارس زمان گرفت حلقوی ۲.۵ تا ۳ دقیقه خواهد بود.

جدول درصد و زمان گرفتگی در ایران

آزادگان افزود: رصد خورشید گرفتی از رخدادهای خاص نجومی است که برای هر علاقمندی خاطره‌ساز خواهد بود اما در این میان باید به موارد ایمنی توجه فراوانی داشت تا سلامت بینایی حفظ شود. برای رصد کسوف حتما باید از فیلترهای مخصوص برای تلسکوپ استفاده کرد در صورت رصد کسوف با چشم غیر مسلح می بایست از عینکهای مخصوص استفاده کرد.

 

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]