قطب مغناطیسی شمال زمین به سرعت در حال تغییر است

کد خبر : 97018 یکشنبه 24 آذر 1398 - 12:48:25

مدل مغناطیسی جهانی جدید نشان می دهد قطب شمال مغناطیسی زمین با سرعت بیشتری تغییر کرده است. قطب شمال مغناطیسی زمین هم اکنون به سیبری نزدیک می شود و سالانه به طور متوسط ۳۰ مایل تغییر می کند.

طبق اطلاعات ماهواره ای جدید، قطب شمال مغناطیسی زمین با سرعت بی سابقه ای در حال تغییر است و به نظر می رسد با شتاب به سمت سیبری حرکت می کند.

قطب شمال مغناطیسی زمین یک نقطه متحرک روی نیمکره شمالی زمین  و در میدان مغناطیسی سیاره است. این نقطه به وسیله آهن مذابی که در هسته زمین وجود دارد، ایجاد شده است.

طبق آخرین «مدل مغناطیسی جهانی»( World Magnetic Model) که حرکات میدان مغناطیسی را رصد می کند،  قطب شمال مغناطیسی سالانه ۳۰ مایل حرکت می کند. این سریع ترین تغییر ثبت شده در شمال زمین از قرن شانزدهم میلادی تاکنون است و احتمالا به اختلالاتی در سیستم های هوانوردی و ناوبری از جمله اپلیکیشن هایی منجر می شود که از جی پی اس استفاده می کنند.

«مدل مغناطیس جهانی» همچنین  مناطقی را مشخص می کند که در آنجا احتمال خطا در  قطب نماها افزایش می یابد و ممکن است کاربران گمراه شوند.

قطب شمال مغناطیسی زمان از ۱۵۹۰ تا ۱۹۹۰ میلادی به آرامی از کانادا حرکت کرده است. اما طی ۲۰ سال گذشته سرعت حرکت آن بیشتر شده است.

این درحالی است که قطب جنوب مغناطیسی زمین طی ۱۰۰ سال گذشته بیشتر تغییر کرده است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]