محققان دانشگاه ام آی تی تولید کردند:

مواد هوشمندی که تغییر شکل می دهد

کد خبر : 96592 دوشنبه 11 آذر 1398 - 16:09:36

محققان دانشگاه ام آی تی مواد هوشمند جدیدی را تولید کردند که قابلیت تغییر شکل توسط آب، گرما یا نیروهای مکانیکی را دارند.

این مواد چهاربعدی که با استفاده از فناوری چاپ سه‌بعدی و با بهره‌گیری از مواد اولیه مختلف ساخته می‌شوند، به گونه‌ای طراحی شده‌اند که با دریافت فشار مکانیکی، جذب آب، تابش نور یا سایرمکانیزم‌های محرک، در طول زمان تغییر شکل می‌دهند. یکی از روش‌های تولید این نوع مواد استفاده از مواد اولیه‌ای است که با سرعت‌های مختلفی منقبض یا منبسط می‌شوند. برای مثال یکی از موادی که توسط محققان ساخته شد، به محض دریافت رطوبت به شکل M-I-T درمی‌آید.
محققان با استفاده از این مواد، پروژه‌های مختلفی را به اجرا درآورده‌اند. برای مثال در یک پروژه که در مالدیو در حال اجرا است،‌ محققان موادی را با اشکال هندسی خاص تولید کردند که موجب تجمع دانه‌های شن و شکل‌گیری سواحل جدید در جزایری می‌شوند که در اثر بالا آمدن سطح آب دریا در معرض خطر غرق شدن هستند.
همچنین محققان با همکاری شرکت خودروسازی BMW کوسن‌هایی را ساختند که با استفاده از مواد اولیه مایع و فناوری چاپ سه‌بعدی ساخته می‌شوند و می‌توان هریک از محفظه‌های موجود در آن را به صورت مستقل کنترل کرد تا شکل، نرمی و نحوه حرکت آن به طور کلی تغییر کند. این ماده جدید امکان ساخت صندلی‌های قابل تنظیم و بسیار راحت را برای خودروهای جدید فراهم می‌کند.
در سایر پروژه‌ها نیز از این مواد برای ساخت قطعات صنعتی قابل بازیافت، انواع لباس و پارچه هوشمند، تولید مواد کربنی قابل برنامه‌ریزی، لوازم چوبی و مبلمان هوشمند با قابلیت تغییرشکل و همچنین تبدیل فلز مایع به پودر استفاده شده است.

منبع:ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]