ویروسی که در مدت کوتاه همه‌گیر می‌شود:

عفونت‌های گوارشی را جدی بگیرید

کد خبر : 95885 دوشنبه 13 آبان 1398 - 12:55:39

متخصص اطفال گفت: در بیشتر مواردی که عامل ویروسی یا میکروبی وجود دارد، احتمال انتقال ممكن است بنابراین بهترین راه جلوگیری از اینکه فردی که اسهال دارد، رعایت بهداشت فردی هم از طرف بیمار و هم از طرف خانواده است.

بیماری‌های ویروسی از آن دسته بیماری‌هایی هستند که معمولاً اکثر افراد به‌ویژه کودکان در ایام مختلف سال به آن مبتلا می‌شوند. انگل‌ها، ویروس‌ها و یا باکتری‌ها می‌توانند باعث عفونت‌های دستگاه گوارش شود. آنها موجودات زنده‌ای هستند که در اطراف ما زندگی می‌کنند. آنها در آب‌وخاک، در سطح مواد غذایی که ما می‌خوریم و  روی سطوحی مانند کانتر حمام یا آشپزخانه نیز وجود دارد.

باکتری‌ها و ویروس‌ها می‌توانند در خارج از بدن انسان گاهی اوقات برای ساعت‌ها یا چندین روز زندگی کنند. اینکه عفونتهای گوارشی ویروسی با چه علائمی ظاهر می شوند  و آیا واگیردار هستند یا خیر از جمله سوالات شایع اکثر والدین از پزشکان است. 

دکتر سید محمدامیر شاه کرمی ،متخصص بیماری های کودکان و نوزادان در اصفهان در این خصوص به سیناپرس گفت: عفونت‌های گوارشی ویروسی در مدت کوتاهی همه‌گیر می‌شوند و معمولاً بعد از خوردن وعده غذایی بروز می‌کنند.
 در مواردی که عامل عفونت ویروسی باشد ازجمله علائم این بیماری می‌توان به دل‌درد، اسهال، تب و تهوع اشاره کرد. وی بابیان اینکه علائم این نوع عفونت معمولاً طی 24 تا 48 ساعت از بین می‌رود.
وی افزود: در این مواقع معمولاً تب خفیفی وجود دارد و نیازی به درمان آنتی‌بیوتیکی نیست و با جایگزین کردن مایعات و مصرف داروهایی که درد را کاهش می‌دهند بیمار بهبود پیدا می‌کند. نکته مهم این است که این نوع عفونت‌ها خیلی زود به درمان جواب می‌دهند و فرد خیلی سریع بهبود مي‌يابد.

علائم مسمومیت‌های غذایی در کودکان

شاه کرمی درباره مسمومیت‌های غذایی در کودکان تصریح کرد: مسمومیت غذایی که درنتیجه مصرف مواد غذایی آلوده به سموم میكروبی است که  یکی دیگر از علل بیماری‌های گوارشی در مراکز عمومی و در مهدکودک‌ها و بین دانش آموزان مطرح می شود  و در عرض 3 تا 24 ساعت پس از مصرف غذای آلوده  بسته به نوع سم علائم مسمومیت شامل دردهای شكمی، تب، استفراغ و اسهال آغاز می‌شود.
وی تأکید کرد: اگر اسهال و استفراغ بيشتر از شش ساعت ادامه داشته باشد و نتوانید آنها را صرفاً با دادن مايعات كنترل کنید بی‌درنگ به دكتر مراجعه كنيد. در اغلب موارد هیچ درمان خاصی به‌جز جایگزین كردن مایعات و نمكی كه از طریق اسهال و استفراغ دفع می‌شود، وجود ندارد. اگر كودك شما در معرض کم‌آبی (دهیدرا تاسیون) باشد، ممكن است پزشك، وی را به بیمارستان ارجاع دهد تا مایعات را از طریق سرم دریافت دارد. 
به گفته این متخصص کودکان چنانچه کودک به تب شدید و طولانی مبتلا باشد و یا خون در اسهال مشاهده شود باید علل باکتریایی یا انگلی نیز مدنظر قرار گیرد و در این زمان مراجعه به پزشک الزامی است.
این متخصص اطفال با تأکید بر اینکه تمامي عفونت‌هاي گوارشي از طريق دهاني- مدفوعي قابل‌سرایت هستند، خاطرنشان کرد: اگر شما يك بيمار مبتلا هستيد كافي است با دستان آلوده خود كمي ميوه براي اعضاي خانواده پوست بكنيد يا به آنها در پخت غذا كمك كنيد تا آنها را در كوتاه‌ترين زمان در بيماري خود شريك كنيد. شستن و تمیز نگاه‌داشتن دست‌ها و آنچه با دهان کودک در تماس است می‌تواند به میزان قابل‌ملاحظه‌ای احتمال بروز اسهال را کاهش دهد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]