محققان ابداع کردند:

کشف خواب آلودگی با هوش مصنوعی

کد خبر : 95849 یکشنبه 12 آبان 1398 - 18:01:40

گروهی از محققان دانشگاه ووهان موفق به ابداع یک الگوریتم هوش مصنوعی به منظور شناسایی دقیق موقعیت و حالت چشم انسان با هدف کشف خواب آلودگی شده اند.

فناوری یادشده با بررسی دقیق چشم انسان خواب آلوده بودن یا نبودن فرد را تشخیص می دهد تا از وقوع برخی مشکلات و خطرات جلوگیری شود.به عنوان مثال این فناوری به افراد خواب آلوده در حال رانندگی هشدار می دهد یا مانع از تداوم کار اشخاصی می شود که از دستگاه های حساسی استفاده می کنند.
خواب آلودگی معمولا فرایند تصمیم گیری افراد را به میزان زیادی مختل می کند و از توجه و قدرت حافظه اشخاص می کاهد. از همین رو پی بردن سریع به خواب آلودگی می تواند از وقوع بسیاری از سوانح و تصادف های رانندگی و حوادث شغلی جلوگیری کند.
یکی از قطعی ترین روش ها برای پی بردن به میزان خواب آلودگی افراد بررسی شرایط چشم و نحوه نگاه کردن افراد است. تا به حال برای این کار روش های رایانه ای مختلفی ابداع شده، اما در روش جدید، بررسی آنی حالت چشم با شناسایی سریع موقعیت آن بدون نیاز به دخالت اپراتور انسانی ممکن است.
نکته مهم دیگر دقت بالای الگوریتم هوشمند ابداع شده است. به گفته محققان چینی، خطای این روش در زمینه شناسایی خواب آلودگی  چشم چپ تنها ۰.۶۶ درصد و در زمینه شناسایی خواب آلودگی چشم راست تنها ۰.۷۱ درصد است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]