کد خبر : 95610 چهارشنبه 01 آبان 1398 - 13:50:01
-آزمایش-موفقیت-آمیز-سپر-خورشیدی-تلسکوپ-فضایی-جیمز-وب

توسط ناسا:

آزمایش موفقیت آمیز سپر خورشیدی تلسکوپ فضایی جیمز وب

ناسا آزمایش سپر خورشیدی تلسکوپ فضایی جیمز وب خود را با موفقیت انجام داده است. وظیفه این سپر حفاظت از تلسکوپ یاد شده در برابر تشعشعات شدید خورشیدی است.

ناسا امیدوار است با پرتاب تلسکوپ جیمز وب به فضا بتواند از رازهای کیهانی تازه ای پرده بردارد. انتقال این تلسکوپ به فضا بارها به علت مشکلات بودجه ای و برخی مسائل فنی به تعویق افتاده است و امید می رود در نهایت در نیمه دوم سال ۲۰۲۱ به فضا فرستاده شود.

قرار است برای کسب اطمینان از پرتاب ایمن تلسکوپ جیمز وب به فضا، تلسکوپ یادشده به شیوه ای ایمن و با الهام از هنر ژاپنی اوریگامی تا زده شود و پس از رسیدن به محل استقرار تلسکوپ یادشده باز شده و فعالیت خود را آغاز کند.

سپر محافظ خورشیدی این تلسکوپ در آخرین مرحله استقرار آن باز می شود و ساختار شش ضلعی آن به تدریج شکل می گیرد. در نهایت آینه های طلایی بزرگ تلسکوپ جیمز وب جمع آوری اطلاعات را از فضا آغاز می کنند.

محل استقرار تلسکوپ یادشده در فاصله یک میلیون و ۶۱۰ هزار کیلومتری از کره زمین است و ابعاد سپر محافظ خورشیدی آن به اندازه یک زمین بازی تنیس است. این محافظ متشکل از پنج لایه پلیمر از جنس پلیمری به نام کاپتون است و در لایه های بیرونی آن از آلومینیوم برای افزایش سطح محافظت استفاده شده است.

منبع: مهر

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]