کد خبر : 95201 دوشنبه 15 مهر 1398 - 14:35:44
جلوگیری-از-تخریب-های-ناشی-از-زلزله

نقش سیستم های تاب آور لرزه ای در سازه ها و پل ها چیست؟

جلوگیری از تخریب های ناشی از زلزله

سیناپرس: سخنرانی علمی با موضوع معرفی سیستم های تاب آور لرزه ای برای ساختمان های فولادی و پل ها ظهر امروز(دوشنبه) در دانشگاه علم و فرهنگ برگزار شد.

در این مراسم دکتر محمدتقی نیکوکلام فارغ التحصیل دکترای سازه از دانشگاه Texas A&M آمریکا با بیان اینکه در ساخت پل ها و سازه های بتنی می توانیم از تخریب های ناشی از زلزله جلوگیری کنیم، گفت: بهره برداری از یک پل بعد از وقوع زلزله موضوع مهمی است که مورد علاقه صنعت است.

وی ادامه داد: سازندگان به سیستم هایی که امکان ساخت سریع بعد از وقوع زلزله را دارند علاقه مند بوده و سرمایه گذاری بر روی چنین سیستم هایی به راحتی اتفاق می افتد. از این رو، کاهش زمان و هزینه و افزایش کیفیت و ایمنی از مهمترین ویژگی های سیستم مورد نظر است.

نیکوکلام با بیان اینکه صنعت به دلیل ویژگی هایی که ذکر شد صنعت به این سیستم علاقه مند شده است، گفت: در این سیستم خرابی ها سریع و مستقیم کنترل شده و از سیستم حذف می شود و پل به سرعت به بهره برداری می رسد.

وی تصریح کرد: بعد از طراحی و تست نمونه های آزمایشگاهی به این نتیجه رسیدیم که این سیستم با مصالح بهینه عملکرد مطلوبی دارد. این تست ها با سه نرخ مختلف بارگذاری شد و به این نتیجه رسیدیم که در موارد مورد نظر، افزایش نرخ بارگذاری موجب سختی و مقاومت سازه خواهد شد.

نیکوکلام با بیان اینکه اثر دما نیز بر روی این مصالح قابل توجه است، ادامه داد: علاوه بر این، مصالح به گونه ای در نظر گرفته شده است که بخشی از تغییر شکل آن به مرور زمان قابل بازگشت بوده و ماندگاری کمتری خواهد داشت.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]