کد خبر : 94980 سه شنبه 09 مهر 1398 - 12:00:08
-پروتئینی-که-سلول-های-سرطانی-را-هدف-می-گیرد

تحقیقات نشان داد:

پروتئینی که سلول های سرطانی را هدف می گیرد

سیناپرس: تحقیقات نشان می دهد، پروتئین بتاگالاکتوسید که در سیستم ایمنی بدن وجود دارد می تواند با موفقیت سلول های سرطانی را هدف بگیرد و از بین ببرد.

پروتئین بتا گالاکتوسید مولکولی است که دائما توسط سلول های ایمنی بدن ساخته می شود می تواند سلول های سرطانی را هدف بگیرد و آنها را از بین ببرد. این مولکول همچنین می تواند سلول های سرطانی را برای سیستم ایمنی بدن قابل مشاهده و آن را وادار کند در برابر سلول های سرطانی واکنش نشان دهد و مانع از بازگشت این بیماری شود.

«لیویو مالوچی» مسوول این تحقیق از دانشگاه کینگز کالج لندن می گوید: ویژگی ضد تومور این مولکول، انتخابی است و برای سلول های عادی زیانبار نیست. این مو لکول علیه سلول های سرطانی مهاجم کولورکتال (روده بزرگ) و طیف وسیعی از دیگر سلول های سرطانی که نسبت به درمان های رایج کنونی مقاوم هستند وارد عمل می شود.

وی افزود: این تحقیق شواهدی تجربی از یک راهکار طبیعی بدن را در اختیار ما می گذارد که در آن هدف قرار دادن سلول های سرطانی و واکنش سیستم ایمنی برای نشان دادن پاسخ فوری و بلند مدت علیه سلول های مهاجم سرطانی با هم ترکیب شده است.

بنابر این تحقیق، پیشرفت های مهمی در درمان های ضد سرطان در دهه اخیر اتفاق افتاده اما این درمان ها تنها در مورد تعداد کمی از بیماران موثر بوده است و نیاز به پیشرفت های بیشتری وجود دارد. نیاز به برانگیختن سیستم ایمنی برای اطمینان از حفاظت بلند مدت علیه بازگشت مجدد سرطان از هر چیزی مهم تر است.

در این تحقیق همچنین آمده است که روش های کنونی برای رسیدن به این هدف، شامل کشتن سلول ها با استفاده از شیمی درمانی و دیگر روش ها است که می تواند مضر باشد و نتایج نامشخصی داشته باشد.

مالوچی در ادامه میگوید: آشنا شدن مراکز درمانی با این ملکول می تواند یک فرصت درمانی تازه را ایجاد کند که به طور امن دو ویژگی کشتن سلول های سرطانی و برانگیختگی سیستم ایمنی علیه بازگشت دوباره بیماری را با هم ترکیب می کند که گامی مهم برای درمان سرطان خواهد بود.

نتایج این تحقیق در مجله سرطان شناسی بریتانیا (British Journal of Cancer)به چاپ رسیده  است.

مترجم: محسن حدادی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]