فواید گیاهان دارویی را بشناسیم؛

روغن بادام شیرین و خواص دارویی آن

کد خبر : 94736 دوشنبه 01 مهر 1398 - 16:01:01

روغن بادام شیرین یک روغن گیاهی به رنگ زرد کمرنگ و تقریبا بدون رایحه و با بافت سبک است که با فشردن میوه Prunus amygdalus var. dulcis بدست می آید.

روغن بادام به دلیل داشتن چندین زیبایی شناسی و خاصیت سلامتی، قرن ها شناخته شده است. این نرم کننده عالی است که از پوست محافظت و تغذیه می کند. علاوه براین  به رفع خارش، درد، خشکی و التهاب پوستی مانند اگزما کمک می کند. همچنین این روغن به دلیل داشتن اسید چرب های مهم و مفید، فوائد بسیاری برای آن در محافظت از قلب و سیستم ایمنی بدن گزارش شده است.

روغن بادام برای انواع پوست مخصوصا پوست های خشک مناسب است. روغن ارگانیک به دست آمده از آن سرشار از اسیدهای چرب ضروری، امگا 9 یا اسید اولئیک (62-86 درصد) ، امگا 6 یا اسید لینولئیک (20-30درصد) و امگا 3 یا اسید لینولنیک ( 0.5 درصد) است.

در صد گرم مغز بادام شيرين خشك شده آب( 7/4 گرم )، انرژی( 598 كالری)، پروتئين( 6/18 گرم)، روغن های اشباع نشده (2/54 گرم)، نشاسته( 5/19 گرم)، كلسيم( 320 ميلی گرم)، فسفر( 500 ميلی گرم)، آهن( 7/4 ميلی گرم)، پتاسيم( 770 ميلی گرم)، ويتامين ب1(25/0 ميلی گرم)، ويتامين ب 2(9/0 ميلی گرم) و ويتامين ب 3( 5/3 ميلی گرم) يافت می شود.

 فوائد و موارد مصرف روغن بادام شیرین

فشار خون و سطح کلسترول را تنظیم می کند. سیستم ایمنی و هضم را بهبود می بخشد. حافظه را تقویت کرده و سیستم عصبی را تقویت می کند. به گردش خون کمک می کند درد و فشار عضلانی را تسکین می دهد. خطر ابتلا به بیماری های قلبی را کاهش می دهد. به حفظ سلامت روده بزرگ و روده و سلامت پوست و مو کمک می کند.

*دكتر فاطمه تاج آبادی، عضو هیات علمی و کارشناسان گروه پژوهشی فارماکوگنوزی و داروسازی  پژوهشکده گیاهان دارویی جهاددانشگاهی

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]