همایش گرامیداشت روز خزر در بابلسر برگزار شد

کد خبر : 93739 پنج شنبه 24 مرداد 1398 - 12:37:06

همایش گرامیداشت روز خزر امروز(پنجشنبه) با حضور معاون رئیس جمهوری و رئیس سازمان محیط‌ زیست کشور و سفرای کشورهای روسیه و قزاقستان، ایتالیا و آلمان در تهران در شهر توریستی و ساحلی بابلسر در مازندران آغاز شد.

این همایش به منظور بررسی شرایط زیست محیطی حاکم بر دریای خزر به عنوان بزرگترین دریاچه دنیا با ۴۰۰ گونه جانوری در مازندران در حال برگزاری است.

پیش از این، همایش مشابهی در روز ۲۱ مردادماه روز گرامیداشت دریای خزر در قالب  مجمع اقتصادی دریای خزر با حضور مقامات پنج  کشور حاشیه این دریاچه در ترکمنستان برگزار شد که اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری به نمایندگی از جمهوری اسلامی ایران در این نشست حضور یافت و در سخنرانی افتتاحیه بر لزوم همبستگی کشورهای حاشیه خزر به منظور حفاظت از آن تاکید کرد.

در حالی این رویداد بزرگ فرهنگی و اجتماعی در مازندران و در حاشیه خزر در حال برگزاری است که بزرگترین دریاچه جهان از لحاظ آلایندگی حال و روز خوشی ندارد و برخی از گونه های جانوری ازجمله فک خزری از پستانداران در این دریا در حال انقراض است.

سخنرانی رییس سازمان حفاظت محیط‌زیست کشور، استاندار مازندران، برخی کارشناسان و خزرشناسان داخلی و بین المللی، برگزاری مانور مقابله با آلایندگی و نخستین رویداد پاک‌ورزی ساحلی و کارگاه های آموزشی از برنامه های روز گرامیداشت خزر در مازندران است.

نخستین کنوانسیون زیست محیطی خزر در ۱۶سال قبل در آبان ماه ۱۳۸۲ با شرکت کشورهای حاشیه این دریا به امضای رسید. در سال ۲۰۰۶ کشورهای حاشیه دریای خزر ۲۱مردادماه را به عنوان روز گرامیداشت خزر مصوب کردند.

از حدود یک هزار کیلومتر از نوار ساحلی خزر در ایران حدود ۳۸۰ کیلومتر در حوزه استحفاظی مازندران قرار دارد.

منبع: ایرنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]