داروهای مسکن را خودسرانه مصرف نکنید:

شبه مخدرهایی که بلای جان می شود

کد خبر : 93659 چهارشنبه 23 مرداد 1398 - 09:10:08

امروزه داروهای مسکن را می‌توان یکی از کاربردی‌ترین و پرمصرف‌ترین داروهای جهان محسوب کرد که به‌طور گسترده‌ای توسط افراد مختلف استفاده‌شده و متأسفانه در بسیاری از مواقع این داروها؛ بدون تجویز پزشک و به‌طور خودسرانه توسط افراد مصرف می‌شود.

 اگرچه داروهای مسکن می‌توانند کمک زیادی در کنترل و مواجه با دردهای مختلف و مدیریت مشکلات جسمی‌ کنند اما در کنار این مزایا هر یک ‌بر اساس نوع ترکیب خود، دارای معایب و خطراتی نیز هستند.

ترکیب اصلی و پایه بیشتر این داروها را مواد مخدر تشکیل می‌دهند و در حال حاضر سوءمصرف مسکن‌های شبه مخدر یک مشکل جدی در روند درمان بیماران در بسیاری از نقاط دنیا به شمار می‌رود.به گفته کارشناسان، مصرف مسکن‌های قوی که در درمانگاه‌ها تجویزشده و یا به‌طور خودسر توسط بیماران مصرف شده، عوارض جانبی فراوانی به همراه دارد.

توصیه پزشکان به تمام مصرف‌کنندگان این داروهای مخدر مزمن این است که اگر خواستار نتیجه‌ای بهتر و طول درمانی کمتر و در پایان بهبودی زودتر هستید، مصرف داروهای کاهش‌دهنده‌ درد را قبل از عمل جراحی متوقف کنید. دراین میان نیز یکی دیگر از مشکلات و تأثیرات جانبی داروهای مسکن که کمتر به آن توجه شده است، کاهش میل جنسی است.

از سوی دیگر زنان بارداری که در دوران حاملگی خود داروهای مسکن مصرف می‌کند خطر ایجاد نقص در جنینشان را افزایش می‌دهند. این موضوع ازآن‌جهت دارای اهمیت است که بسیاری از زنان اطلاع ندارند که مصرف مسکن‌هایی مانند انواع کدئین (codeine)، اکسی کدون (oxycodone)، هیدروکدون (hydrocodone) یا مرفین (morphine) که توسط پزشک برای تسکین دردشان در دوران بارداری تجویزشده است، خطر ایجاد نقص در مغز، ستون فقرات و قلب جنین را به همراه خواهد داشت.

باید توجه داشت که مسکن‌ها و داروهای از بین برنده درد، در مقطع زمانی کوتاهی موثرند و متأسفانه مصرف آن‌ها در بسیاری از انسان‌ها تبدیل به یک عادت شده است.همچنین گزارش ه انشان می دهد در صورت عدم استفاده از این داروها، فرد دچار ناراحتی و مشکل می‌شود.

داروهای مسکن دارای ساختاری ویژه هستند که معمولاً به فردی که به مصرف آن اعتیاد پیداکرده است، احساس خوشایندی داده و نوعی لذت در وی ایجاد می‌کنند.

توصیه پزشکان به تمام مصرف‌کنندگان داروهای مخدر مزمن این است که اگر خواستار نتیجه‌ای بهتر و طول درمانی کمتر و در پایان بهبودی زودتر هستید، مصرف داروهای کاهش‌دهنده‌ درد را قبل از عمل جراحی متوقف کنید. دراین میان نیز یکی دیگر از مشکلات و تأثیرات جانبی داروهای مسکن که کمتر به آن توجه شده است، کاهش میل جنسی است.

نتایج مطالعات اخیر انجام‌شده در دانشگاه ایالتی اوهایو نشان داد که مسکن‌ها می‌توانند احساس لذت در فرد مصرف‌کننده ایجاد کرده و همچنین درد را برطرف کنند.

از سوی دیگر محققان دریافتند که یک دوز 1000 میلی‌گرم پاراستامول یا استامینوفن می‌تواند باعث کاهش قدرت تجربه لذت در افراد شده و افرادی که این دارو را مصرف کرده‌اند به نسبت سایرین، به میزان کمتری از دیدن یک صحنه خوشایند یا تصویر زیبا، لذت می‌برند.

گفتنی است، استامینوفن بر فرآیند سیگنال‌های مغز که مرتبط با خلقیات بوده تاثیر می گذارد.. با این‌حال باید در نظر داشت که این مطالعات؛ محدوده وسیعی را در برنگرفته و جامعه بررسی‌شده در آن تنها شامل دانشجویان حاضر در پروژه بوده و هنوز نمی‌توان آن را در کل افراد تعمیم داد. درهرصورت کارشناسان توصیه می‌کنند تنها با تجویز پزشک و در صورت لزوم از داروهای مسکن استفاده کرده و به‌هیچ‌عنوان به‌طور سرخود از این داروها استفاده نکنید.

 

ترجمه: احسان محمدحسینی

منبع: sciencefocus

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]