اطلاعات اولیه ملاقات پارکر و خورشید به زمین رسید

کد خبر : 93509 دوشنبه 14 مرداد 1398 - 12:29:13

کاوشگر خورشیدی ناسا موسوم به "پارکر" اطلاعات جمع آوری شده از دو ملاقات اول خود با خورشید را به زمین فرستاد.

کاوشگر خورشیدی "پارکر"(Parker) که تاکنون دو بار موفق به ملاقات از نزدیک با خورشید شده و به زودی در تاریخ اول سپتامبر برای سومین بار به دیدار خوشید خواهد رفت، داده‌های دو ملاقات قبلی خود را به زمین فرستاد.

کاوشگر خورشیدی "پارکر" متعلق به آژانس فضایی آمریکا(ناسا) طی ماه‌های گذشته از هر فضاپیمای دیگری در تاریخ به خورشید نزدیکتر شده است، آن هم نه یک بار، بلکه دو بار به سمت خورشید شیرجه زده است.

بدیهی است که این کاوشگر تا توانسته اطلاعات جمع آوری کرده تا ما بتوانیم به شناخت بیشتری از خورشید برسیم.

اکنون تیم مأموریت پارکر در آزمایشگاه فیزیک کاربردی "جانز هاپکینز" در مریلند به تازگی ۲۲ گیگابایت داده‌های علمی جمع آوری شده طی این دو ملاقات را دریافت کرده است. این میزان انتقال اطلاعات، ۵۰ درصد بیشتر از چیزی است که انتظار می‌رفت تاکنون دریافت شود، اما به لطف اینکه سیستم ارتباط از راه دور این فضاپیما بهتر از حد انتظار ظاهر شده این مهم میسر شده است.

تیم زمینی پارکر بلافاصله پس از پرتاب فهمید که این کاوشگر قادر است نرخ ارسال بالاتری داشته باشد. در حقیقت آنها با آموزش به کاوشگر می‌توانند داده‌های بیشتری را از ملاقات دوم پارکر با خورشید که در ماه آوریل اتفاق افتاد، دریافت کنند.

طی آن رویداد، هر چهار مجموعه ابزار علمی پارکر مشغول جمع آوری اطلاعات بودند. به همین دلیل تیم مأموریت انتظار دارد ۲۵ گیگابایت دیگر از داده‌های علمی را بین ۲۴ ژوئیه و ۱۵ اوت دریافت کند.

تیم ماموریت داده‌های دو ملاقات اول را طی سال جاری برای عموم منتشر می‌کند. پیش از این اتفاق، پارکر سومین پرواز خود را به سمت خورشید انجام می‌دهد، پروازی که از تاریخ ۲۷ اوت آغاز می‌شود و در اول سپتامبر به نزدیکترین فاصله ممکن با خورشید می‌رسد.

محققان امیدوار هستند که طی چند سال عملیات این کاوشگر، این مأموریت بتواند اطلاعات لازم را برای کشف برخی از بزرگترین اسرار خورشید از جمله اینکه چرا تاج خورشیدی(هاله پلاسمایی) بسیار گرمتر از سطح مرئی آن است، جمع کند.

ناگفته نماند که کاوشگر خورشیدی پارکر سریع‌ترین ساخته دست بشر است و تنها کاوشگری است که در طول تاریخ توانسته به خورشید نزدیک شود.

قرار است این کاوشگر ۷ ملاقات با خورشید داشته باشد که تاکنون دو ملاقات را سپری کرده و در حال آمادگی برای سومین دیدار است.

منبع:ایسنا

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]