کد خبر : 92472 یکشنبه 02 تیر 1398 - 09:45:25
تصویری-از-یک-کهکشان-نامنظم-و-بی-قاعده-ثبت-شد

توسط هابل؛

تصویری از یک کهکشان نامنظم و بی قاعده ثبت شد

تلسکوپ هابل به تازگی موفق به ثبت تصویری از یک کهکشان نامنظم و بی قاعده به نام آی سی ۱۰ شده که شکل ظاهری آن موجب شگفتی ستاره شناسان شده است.

به نظر می رسد این شکل نامنظم ناشی از شکل گیری ستاره هایی جدید در آن باشد. انرژی حاصل از فعالیت مربوط به شکل گیری ستاره های مذکور و حجم گاز هیدروژن تولید شده به همین علت باعث شده کهکشان یادشده شکل منظم و قاعده مند خود را از دست بدهد و از نظر هندسی وضعیتی عجیب و خاص پیدا کند.

حجم بالای گاز موجود در این کهکشان باعث شکل گیری ابرهای بزرگی شده که تغییر فشار و آب و هوای این کهکشان نیز بر شرایط آنها تاثیر می گذارد.

اکثر کهکشان ها مانند کهکشان راه شیری دارای حالتی مارپیچی هستند و این مارپیچ دارای نظم و قطر مشخص و عموماً ثابتی است. اما کهکشان آی سی ۱۰ فاقد هرگونه نظم و شکل قاعده مندی است. کهکشان مذکور حدود یک میلیون سال نوری با منظومه شمسی فاصله دارد.

کهکشان یادشده در صورت فلکی Cassiopeia قرار دارد که در سال ۱۸۸۷ توسط ستاره شناسی به نام لوئیس سوئیفت کشف شد. قرار گرفتن این کهکشان در مسیر خطی موازی با کهکشان راه شیری مشاهده دقیق جزئیات و مطالعه آن را دشوار ساخته است.

منبع:مهر

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]