کد خبر : 90907 سه شنبه 10 اردیبهشت 1398 - 13:18:59
-ایران-در-دانش-و-فناوری-توانمند-و-الگوی-مناسب-است

وزیر آموزش نیجریه :

ایران در دانش و فناوری توانمند و الگوی مناسب است

وزیر آموزش نیجریه گفت: ایران با وجود تحریم‌ها توانسته به پیشرفت‌های خوبی در دانش و فناوری دست پیدا کند؛ این راه و روش ارزشمند، الگوی مثال زدنی برای کشورهایی است که به دنبال پیشرفت هستند.

به گزارش سیناپرس به نقل از مهر،معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آدامو وزیر آموزش نیجریه با سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری دیدار و گفت‌وگو کرد.

آدامو آدامو وزیر آموزش نیجریه با اشاره به انقلاب اسلامی ایران به عنوان یک تحول افتخارآفرین ایران و الگویی ارزنده برای دیگر کشورها گفت: ایران توانسته است پس از انقلاب اسلامی به پیشرفت‌های علمی و فناوری قابل توجهی دست پیدا کند. این پیشرفت‌ها بسیار ارزنده و افتخارآفرین هستند و الگویی مناسب برای دیگر کشورها بشمار می‌رود.

به گفته آدامو، این توانمندی که با استقلال و ایستادگی حاصل شده، به کشورهای در مسیر توسعه انگیزه می‌بخشد و عزمشان را برای تلاش بیش‌تر و رسیدن به پیشرفت تقویت می‌کند. در این راه همکاری و تعامل علمی و فناورانه با ایران به ویژه در حوزه فناوری‌های پیشرفته این روند را سرعت می بخشد.

وی با بیان این‌که بخش قابل توجهی از ظرفیت‌های نیجریه در حوزه نفتی است، فناوری‌های حوزه نفت و پتروشیمی را یکی از حوزه‌هایی دانست که می‌تواند در تعامل ایران و نیجریه شکوفا شود.

آدامو بیان کرد: توجه عمده کشورهای آفریقا به توانمندی‌های ایران است چراکه این کشور توانسته است با وجود تحریم و محدودیت‌ها به کمک استقلال و ایستادگی پیشرفت‌های مطلوبی در حوزه دانش، فناوری و همچنین اقتصادی برسد. بنابراین آماده هستیم تا در حوزه‌های گوناگون فناوری، همکاری خود با ایران را گسترش دهیم.

توسعه زیست‌بوم کارآفرینی مشترک با حمایت از جوانان خلاق و کارآفرین

سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور در ادامه، تحول ایران از کشوری نفت‌محور به دانش‌بنیان را نقطه جهش کشورمان دانست و گفت: ایران در کنار بهره‌مندی از سرمایه‌های عظیم و ارزنده زیرزمینی خود، از نوآوری و دانش جوان تحصیل‌کرده به عنوان سرمایه ارزنده دیگری بهره می‌جوید؛ لازم است تا کشورهایی که منابع زیرزمینی را به عنوان محور نخست حیات اقتصادی خود می‌شناسند، نگاهی تازه به این سرمایه غیرملموس و ارزشمند داشته باشند.

ستاری، محقق شدن زیست‌بوم مشترک همکاری‌های فناورانه ایران و دیگر کشورها را به کمک فعالان دانشی و فناوری ممکن دانست و گفت: تعامل میان کشورها از مسیر سرمایه‌گذاران، فعالان دانش بنیان و استارت اپی عبورمی کند و دولت‌ها باید با کمک به ایجاد پارک‌های علم و فناوری، کارخانه‌های نوآوری، مراکز رشد، شتاب‌دهنده‌ها و بسترهای تبادل دانش و فناوری به صورت مشترک این مسیر را هموار و برای عبور قطار تعامل‌های علمی و فناوری، ریل گذاری کنند.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]