کد خبر : 90835 یکشنبه 08 اردیبهشت 1398 - 10:00:54
-هر-محصولی-لزوما-ارگانیک-نیست

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو اعلام کرد:

هر محصولی لزوما ارگانیک نیست

سیناپرس: مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو گفت: هر محصولی که در زمین بدون سم و کود، کشت می شود، لزوما ارگانیک نیست و برای اینکه یک محصول، ارگانیک قلمداد شود، زمین کشاورزی باید حداقل 5 سال دارای شرایط خاص باشد.

دکتر وحید مفید درمورد محصولات ارگانیک اظهار کرد: برداشت غلطی در این مورد وجود دارد که مردم تصور می کنند هر محصولی که یک کشاروز برای کشت آن از سم یا کود شیمیایی برای یک سال زراعی استفاده نکرده باشد، ارگانیک است.

 
 وی افزود: براساس استانداردهای جهانی، برخی مواد نباید در محصولات ارگانیک وجود داشته باشد، همچنین برای عدم استفاده از این مواد در محصولات کشاورزی، فرآیندهای حداقل 5 تا 7 ساله تعریف شده است، بنابراین زمین های کشاورزی که ادعا می شود محصولات ارگانیک دارند باید در طول بازه های زمانی مشخص از کود و سموم استفاده نکرده باشند.
 
مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه برای ایجاد شرایط تولید محصولات ارگانیک واقعی به برنامه هدفدار نیاز است، عنوان کرد: در محصول ارگانیک باید باقی مانده موادی که برای سلامت مضر است در حداقل باشد و این مورد در یک دوره مشخص شده تکرار شود.

دکتر مفید خاطرنشان کرد: توانایی ما در بازرسی محدود است، بنابراین نیاز به حمایت بین بخشی و همکاری مردم در این زمینه بوده و اطلاع رسانی در زمینه محصولات ارگانیک و تغذیه سالم نقش آموزش و پروش، صدا و سیما و دانشگاه ها بسیار حائز اهمیت است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]