کد خبر : 8990 شنبه 16 خرداد 1394 - 19:12:35
حیوانات-وحشی-از-سیرک-ها-حذف-می-شوند

حیوانات وحشی از سیرک ها حذف می شوند

مدیر کل دفتر حفاظت و مدیریت شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه حیوانات وحشی از سیرک ها حذف می شوند گفت: برنامه زمانبندی برای حذف حیوانات وحشی توسط مدیر سیرک های فعال و غیر فعال در کشور، تنظیم شده است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی تیموری افزود: تاکنون از 23 فرد حقیقی و حقوقی فعال در زمینه اجرای نمایش با حیوانات وحشی (سیرکها و معرکه گیران خیابانی ) تعهد گرفته و به طور کل فعالیت معرکه گیران به صورت سنتی ممنوع شده است. 

وی با اشاره به برخی از انتقاد ها در رسانه های گروهی مبنی بر بهره گیری جانوران وحشی در سیرک ها گفت: سازمان حفاظت محیط زیست به عنوان متولی اصلی و قانونی حفاظت از گونه های جانوران وحشی بومی و همچنین متعهد به حراست از حیات وحش غیر بومی در قالب معاهدات بین المللی است و قوانین و مقررات لازم برای انجام وظایف محوله خود در اختیار دارد.

وی تاکید کرد: قطعا مقوله جلوگیری از آزار و اذیت و بهره کشی از حیات وحش جانوری و برخورد با عاملان در چارچوب قانون نیز از وظایف سازمان حفاظت محیط زیست است.

مدیر کل دفتر مدیریت و حفاظت از شکار و صید سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه برنامه زمانبندی برای حذف حیوانات وحشی توسط مدیر سیرک های فعال و غیر فعال در کشور که قبلا از این سازمان مجوز دریافت کرده اند، تنظیم شده است، افزود: از هریک از آنها به صورت جداگانه تعهد نامه محضری برای حسن انجام تعهدات اخذ شده است.

وی ادامه داد : از مجموع جانوران دراختیار نمایش دهندگان تعداد 12 حیوان شامل شیر، خرس و میمون از فعالیت سیرک ها خارج شده یا در اختیار سازمان حفاظت محیط زیست قرار گرفته و یا تحویل مراکز مجاز شده اند.

تیموری با بیان اینکه از 13 مجموعه برگزارکننده سیرک تعداد6 مجموعه مجاز به استفاده از حیوانات وحشی در نمایش های خود نبوده اظهار داشت: مابقی حیوانات وحشی مجموعه های دیگر نیز طی زمانبندی انجام شده به دلیل لزوم داشتن فرصت کافی برای سامان دهی و تعیین تکلیف محل نگهداری آنها توسط سازمان و رعایت مسائل معیشتی مدیران و کارکنان سیرکها از گردونه اجرای حرکات نمایشی حذف می شوند.

کلید واژه ها: حیوانات وحشی سیرک
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]