کد خبر : 8324 سه شنبه 05 خرداد 1394 - 12:35:27
مهم‌ترین-اهرم-در-زمینه-علمی-کشور،-تحصیلات-تکمیلی-است

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم:

مهم‌ترین اهرم در زمینه علمی کشور، تحصیلات تکمیلی است

سیناپرس: معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مهم ترین اهرم در زمینه علمی کشور تحصیلات تکمیلی بوده و سیاست کلان دولت ارتقاء کیفیت است.

 دکتر وحید احمدی صبح امروز در حاشیه افتتاح نمایشگاه دستاوردهای علمی شرکت‌های دانش بنیان در کرمان در جمع خبرنگاران با اشاره به برگزاری چهل و هفتمین اجلاس سراسری معاونان پژوهش و فناوری دانشگاه ها، روسای پژوهشگاه ها و پارک های علم و فناوری و موسسات آموزش عالی کشور اظهار کرد: این اجلاس هر دو سال یک بار با حضور معاونان پژوهشی و روسای دانشگاه ها و پارک های علم و فناوری برگزار می‌شود و یکی از اهداف برگزاری اجلاس مروری بر مجموعه چالش‌ها در این زمینه است.
 

وی افزود: جمهوری اسلامی در زمینه علم و پژوهش بعد از انقلاب جایگاه خوبی را کسب کرده و از طرفی برای ماندن در صحنه رقابت بین المللی نیازمند بررسی مدیریت ها و سیاست ها و همچنین اصلاح زیرساخت‌ها هستیم.

احمدی تصریح کرد: مهم ترین اهرم در زمینه علمی کشور تحصیلات تکمیلی بوده و سیاست کلان دولت ارتقاء کیفیت است.معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: حدود 1500 مرکز پژوهشی و 160 مرکز رشد در کشور وجود دارد که این تعداد هم مفید است هم مشکل ساز، چرا که باید تلاش شود تا این مراکز همگرایی داشته باشند.

وی افزود: ظرفیت های زیادی در زمینه‌های مختلف در استان کرمان وجود دارد و باید از این پتانسیل ها استفاده کنیم.احمدی در ادامه تصریح کرد: ارتباطات بین المللی از مولفه‌های مهم برای تبادل پژوهش و علم است و خوشبختانه هم اکنون زمینه برقراری ارتباط با کشورهای اروپایی و منطقه فراهم است.

وی بیان کرد: در زمینه ارتباط صنعت و دانشگاه رضایت نسبی وجود دارد ضمن اینکه در این حوزه با دو مشکل جدی روبه رو هستیم. نخست اینکه طی سال های اخیر صنعت پیشرفته‌ای جهت تولید محصول نبوده و مشکل دیگر، نبود فشار بین المللی بر روی دانشگاه‌هاست تا در این زمینه احساس نیاز کنند.

معاون پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری گفت: اخیرا تفاهم نامه هایی با وزارت نفت و صنایع مس منعقد شده تا در جهت توسعه فناوری و استفاده از توانمندی های دانشگاه ها جهت ارتباط بیشتر صنعت و دانشگاه اقدام شود و این امر، گام خوبی به شما می رود.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]