کد خبر : 74528 چهارشنبه 09 اسفند 1396 - 09:37:24
-پایان-ارزیابی-زیست-محیطی-175-پروژه-عمرانی

معاون سازمان محیط زیست خبرداد:

پایان ارزیابی زیست محیطی 175 پروژه عمرانی

سیناپرس: مسعود تجریشی با اعلام اتمام روند بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی و تعیین تکلیف نهایی 175 پروژه معطل مانده از گذشته، گفت: عدم تعیین تکلیف پروژه های توسعه ای و عمرانی، بهانه ای برای اجرایی نشدن تکالیف سایر وزارتخانه ها شده بود.

 معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه ای با مدیرکل و کارشناسان دفتر ارزیابی زیست محیطی با اشاره به گزارش ارائه شده از سوی مدیرکل دفتر ارزیابی زیست محیطی در خصوص تعیین تکلیف پروژه های معطل مانده از گذشته، گفت: در حالی که عدم هماهنگی در اجرای امور مختلف، همواره یک چالش بزرگ برای اجرایی شدن برنامه های مختلف در کشور است، تعیین تکلیف پروژه های به جا مانده از گذشته با هماهنگی درون و برون سازمانی و کیفیت بالا در مدت زمانی کوتاه، اقدامی بسیار ارزشمند است.

وی ادامه داد: روند کند و عدم تعیین تکلیف نهایی پروژه های توسعه ای و عمرانی، بهانه ای برای عدم اجرای تکالیف توسط سایر وزارتخانه ها شده بود تا جایی که برخی از وزارتخانه ها بدون اینکه گزارش ارزیابی زیست محیطی پروژه ای را ارائه کنند، نبود مجوز ارزیابی زیست محیطی را دلیل عدم اجرا پروژه های توسعه ای و عمرانی اعلام می کردند.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست گفت: البته در دوره جدید هم به دلیل عدم تدوین و تصویب آئین نامه اجرایی قانون هوای پاک در مهلت مقرر شده، همین رویه از سوی وزارتخانه ها در حوزه مقابله با آلودگی هوا دنبال شد اما این موضوع در مدت زمان کوتاهی از طریق مذاکره با دفتر حقوقی ریاست جمهوری و اعلام اینکه تا یکسال آینده، مصوبه دولت در خصوص تکالیف دستگاه ها برای مقابله با آلودگی هوا به عنوان آئین نامه مورد استناد قرار گیرد، برطرف شد.
به گفته تجریشی، همزمان، کارگروهی با حضور معاونان وزرای مرتبط برای تدوین آئین نامه اجرایی قانون هوای پاک در نهاد ریاست جمهوری شکل گرفت.
ضرورت بهره گیری سازمان حفاظت محیط زیست از بدنه کارشناسی قوی دفتر ارزیابی زیست محیطی
وی افزود: عملکرد دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید نشان دهنده بدنه کارشناسی قوی و زیربنای درست این بخش است و مدیریت کلان کشور و سازمان حفاظت محیط زیست می توانند از این پتانسیل بهره ببرند.
تجریشی خاطرنشان کرد: موفقیت در حفاظت از محیط زیست کشور، صرفا منوط به بهره مندی از بودجه ای کلان نیست و تجربه بسیاری از کشورهای موفق در حفظ محیط زیست بیانگر آن است که افزایش هماهنگی و همکاری میان دستگاه های مرتبط نسبت به بودجه از نقش و جایگاه مهم تری برخوردار است.

سخت گیری های گذشته سازمان حفاظت محیط زیست منجر به حفظ محیط زیست نشد
معاون سازمان حفاظت محیط زیست ضمن انتقاد از سخت گیری های گذشته سازمان حفاظت محیط زیست و نبود تعامل مناسب با سایر بخش ها و بدنه مردم، گفت: شرایط کنونی محیط زیست کشور نشان دهنده آن است که سخت گیری ها و اعمال محدودیت ها در گذشته، منجر به موفقیت در حفظ محیط زیست نشده و حفاظت از محیط زیست کشور، نیازمند تغییر نگاه و بسط موضوع در جامعه به منظور جلب حمایت و مشارکت مردم در حفظ محیط زیست است.
تجریشی ضمن تاکید بر اینکه دفتر ارزیابی زیست محیطی، سیاسی ترین و فنی ترین بخش سازمان حفاظت محیط زیست است، تصریح کرد: اعمال فشار بر این دفتر از سوی نمایندگان مجلس و بخش های مختلف دولت و حکومت برای دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی بسیار زیاد است.
وی یکی از دیگر تغییرات ضروری در بخش ارزیابی زیست محیطی و معاونت محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست را برنامه ریزی برای بازدید و پایش مستمر روند اجرا و فعالیت پروژه های توسعه ای و عمرانی که موفق به دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی شده اند، برشمرد و گفت: به زودی دستورالعمل نحوه پایش و ارزیابی پروژه ها پس از دریافت مجوز ارزیابی زیست محیطی تدوین و ابلاغ می شود.

 ضرورت آسیب شناسی نحوه هزینه کرد عوارض آلایندگی زیست محیطی
معاون سازمان حفاظت محیط زیست اشاره ای هم به موضوع پرداخت عوارض آلایندگی زیست محیطی از سوی واحدهای صنعتی و خدماتی داشت و خاطرنشان کرد: ضرورت دارد، آسیب شناسی در خصوص عوارض دریافتی و نحوه هزینه کرد آن صورت گیرد و ساختارها و روندها به گونه ای اصلاح شود که چنانچه عوارضی هم پرداخت می شود برای کاهش و بر طرف کردن آلایندگی واحدها، هزینه شود.
وی با یادآوری تاکید ماده 38 قانون بر ضرورت نگاه راهبردی به ارزیابی زیست محیطی و ضرورت بهره گیری از این ماده قانون به منظور ایجاد جهت گیری راهبردی برای صنعت کشور، اظهار کرد: متاسفانه سازمان حفاظت محیط زیست از جایگاه نظارتی - حاکمیتی خود فاصله گرفته و به جای برخورداری از نگاه کلان، درگیر مسائل جزئی و کارهای اجرایی شده است تا جایی که بر اثر همین نگاه، در قانون هوای پاک تکالیف و مسئولیت هایی فراتر از وظایف حاکمیتی برای سازمان در نظر گرفته شده و البته ورود به حوزه گرد و غبار و بسیاری از موضوعات دیگر هم ناشی از همین نگاه بوده است.

 لزوم بازگشت سازمان حفاظت محیط زیست در مسیر و جایگاه راهبردی و جامع نگری
تجریشی با تاکید بر لزوم بازگشت سازمان حفاظت محیط زیست در مسیر و جایگاه راهبردی و جامع نگری، تصریح کرد: در همین راستا، تعامل خوبی میان سازمان محیط زیست و سازمان های برنامه و بودجه و اداری - استخدامی کشور ایجاد شد و در مدت کمتر از یک هفته مجوز جذب 200 نیروی متخصص اخذ شد که البته آزمون استخدامی آن در اسفندماه برگزار می شود.
وی افزود: بر اساس مذاکرات صورت گرفته، مقرر شد در صورت رضایت از عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست، برای سال آتی نیز مجوز جذب نیروی متخصص صادر شود.
معاون سازمان حفاظت محیط زیست در خصوص منبع تامین بودجه برای اجرای برنامه های معاونت انسانی با یادآوری این موضوع که مجموع بودجه معاونت انسانی سازمان محیط زیست از محل ماده 10 و 12، حدود 220 میلیارد تومان است، اظهار کرد: برای امسال حدود 110 میلیارد تومان اعتبار جذب کرده ایم و این در حالی است که طی سال های گذشته، هیچ اعتباری به این معاونت تخصیص داده نمی شد.
وی ضمن تاکید بر فرصت طلایی ایجاد شده برای سازمان حفاظت محیط زیست به منظور جهت گذاری آینده محیط زیست کشور بر مبنای علم، تصریح کرد: به رغم همه فشارها باید از این فرصت با تدبیر، همکاری و پشتوانه علمی بهره گرفت.

 دسترسی آزاد به اطلاعات از جمله حقوق شهروندی است
تجریشی اشاره ای به دستور رئیس سازمان حفاظت محیط زیست برای شفاف سازی و انتشار اطلاعات مرتبط با فعالیت های سازمان به ویژه در حوزه ارزیابی زیست محیطی داشت و اعلام کرد: به زودی بانک اطلاعاتی معاونت محیط زیست انسانی برای شفاف سازی فرآیندها و گردش کار ایجاد و در دسترس عموم قرار می گیرد، زیرا معتقدیم که این موضوع از جمله حقوق شهروندی مردم است.

اتمام روند بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی و تعیین تکلیف نهایی 175 پروژه معطل مانده از گذشته
بنابراین گزارش، حمید جلالوندی مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست در ابتدای این جلسه با ارائه گزارشی از روند بررسی گزارش ارزیابی های معطل مانده از گذشته، گفت: یکی از علت خستگی و دلسردی کارشناسان، نبود خروجی و نتیجه مشخص برای ارزیابی های صورت گرفته بود.
جلالوندی با یادآوری جایگاه کلیدی و حساس دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست، اظهار کرد: دفتر ارزیابی با بررسی و جمع بندی نظرات سایر دفاتر تخصصی، محتوای کارشناسی لازم را برای تصمیم گیری فراهم می کند.
مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست افزود: طی دوره جدید مدیریتی سازمان حفاظت محیط زیست به طور میانگین، ماهانه 10 تا 12 جلسه کمیته ماده 2 برای بررسی 50 گزارش ارزیابی زیست محیطی معطل مانده از گذشته با حضور معاون محیط زیست انسانی برگزار شد و این در حالی است در دوره گذشته، حداکثر دو جلسه در ماه تشکیل می شد و بعضا هم منجر به خروجی نمی شد.
جلالوندی ضمن اعلام خبر اتمام روند تعیین تکلیف نهایی 175 پروژه معطل مانده از گذشته در تاریخ 28 بهمن ماه، خاطرنشان کرد: هیچ گزارش های ارزیابی زیست محیطی از گذشته برای بررسی باقی نمانده و تمامی پروژه ها دارای پیوست زیست محیطی قابل اتکا است.
مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: از این تعداد پروژه با 78 مورد موافقت مشروط شد؛ یعنی یا مجوز پروژه صادر شد یا مقرر شد پس از احراز شرایط، مجوز صادر شود. همچنین 35 پروژه باید پس از رفع اشکالات، مجدد مورد طرح و بررسی قرار گیرد و با انجام 9 پروژه نیز به طور کامل مخالفت شد.
وی با تاکید بر اینکه 18 پروژه نیز به درخواست مجریان پروژه از دستور کار بررسی خارج شد، تصریح کرد: پروژه های دارای پیشرفت فیزیکی ولی بدون مجوز نیز در کمیته ای جدا مورد ارزیابی قرار گرفت و با 28 مورد پروژه به صورت مشروط موافقت شد، همچنین دو پروژه از دستور کار خارج و چهار پروژه هم موفق به دریافت مجوز شدند.
جلالوندی یکی دیگر از فعالیت های دفتر ارزیابی زیست محیطی را تدوین ضوابط استقرار فعالیت های صنعتی و خدماتی برشمرد که به طور میانگین، سالانه بیش از 135 هزار استعلام ضوابط ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ها بر اساس آن انجام می پذیرد و نشان دهنده اهمیت ضوابط استقرار در عملکرد محیط زیست است.
وی ادامه داد: سالانه حدود 1300 استعلام استقرار صنایع در استان ها به دلایل ابهامات مختلف به ستاد ارجاع داده می شود و کارشناسان دفتر ارزیابی زیست محیطی در پاسخگویی به مراجعان و متقاضیان با ادارات کل استانی همکاری می کنند.
مدیر کل دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست با تشریح روند تشکیل 480جلسه کمیته فنی در ستاد برای بررسی گزارش های ارزیابی زیست محیطی پروژه های معطل مانده از گذشته، گفت: 520 کارگروه ارزیابی استانی، متضمن پشتوانه کارشناسی و علمی برای کمیته اصلی بود.
وی اشاره ای به فعالیت دفتر ارزیابی زیست محیطی به عنوان دبیرخانه ملی مدیریت سبز در کشور بر اساس برنامه های پنجم و ششم توسعه داشت و افزود: بر اساس آئین نامه تدوین شده در این خصوص، عملکرد 98 دستگاه دولتی در حوزه محیط زیست به صورت سالانه ارزیابی و در پایان سال، کارنامه عملکرد دستگاه به هیات دولت ارائه می شود.
جلالوندی گفت: فعالیت برای انتخاب واحدهای صنعتی و خدماتی سبز کشور از دیگر فعالیت های دفتر ارزیابی زیست محیطی سازمان حفاظت محیط زیست است که در یک فرآیند 6 ماهه و به صورت خوداظهاری داوطلبان و مکانیزه برنامه ریزی می شود و در سال جاری نیز از 130 واحد خدماتی و صنعتی سبز تقدیر به عمل آمده است.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]