کد خبر : 73194 جمعه 06 بهمن 1396 - 15:30:14
کدام-درست-است؛-هزار-میلیارد،-تریلیون،-تریلیارد-یا-گزینه-انحرافی؟

کدام درست است؛ هزار میلیارد، تریلیون، تریلیارد یا گزینه انحرافی؟

سالیان مدیدی است که انگلیسی‌ها و آمریکایی‌ها بر سر عبارت «billion» و «trillion» اختلاف نظر دارند. دیکشنری آکسفورد به‌تازگی اعلام کرده که این اختلاف را با پذیرش تعریف آمریکایی‌ها حل کرده است.

به گزارش سیناپرس به نقل از خبرآنلاین، واژه «billion» در ادبیات انگلیسی معادل یک میلیون‌میلیون (۱۰۱۲) یا هزار میلیارد است؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها این واژه را برای تعریف «یک میلیارد» (۱۰۹) یا ۱٬۰۰۰٬۰۰۰٬۰۰۰ استفاده می‌کنند.

به همین ترتیب، انگلیسی‌ها واژه «trillion» را برای نمایش یک میلیون‌میلیون‌میلیون (۱۰۱۸) استفاده می‌کنند؛ درحالی‌که آمریکایی‌ها از آن برای نمایش یک میلیون‌میلیون (۱۰۱۲) یا هزار میلیارد بهره می‌برند.

هرچند پس از توسعه اینترنت و گسترش فضای مجازی، عموم کاربران حتی در خود کشور انگلیس از همان معادل‌های آمریکایی استفاده می‌کردند؛ اما درنهایت «بنیاد واژه‌نامه آکسفورد» رسما پذیرفت که از همان تعریف‌های آمریکایی برای «billion» و «trillion» استفاده کند. در زبان فارسی واژه «میلیارد» به جای «بیلیون» استفاده می‌شود؛ اما «تریلیون» آن‌قدرها رایج نیست و در ادبیات رسمی به جای آن از عبارت «هزار میلیارد» استفاده می‌شود.

در ادبیات انگلیسی واژگان دیگری مانند «quadrillion» و «quintillion» هم وجود دارد که به‌ترتیب برای نمایش اعداد ۱۰۲۴ و ۱۰۳۰ استفاده می‌شد؛ اما طبق تعریف جدید برای نمایش اعداد ۱۰۱۵ و ۱۰۱۸ به کار خواهند رفت. واژگان دیگری هم برای توصیف اعداد بزرگ‌تر وجود دارد، مانند «sextillion» که هزار برابر «quintillion» است؛ اما استفاده از آن‌ها بین عموم رایج نیست.

نظرات شما

[کد امنیتی جدید]