ستاری: پول دولت بزرگترین سم برای تجاری سازی علوم است

به گزارش ایرنا، سورنا ستاری عصر شنبه در نشست شورای تخصصی تحقیقاتی کهگیلویه و بویراحمد افزود: تاکنون هر چه سرمایه گذاری در این راستا و برای کارهای پژوهشی و یا ارایه مقالات در دانشگاه ها هزینه شده امری نادرست و غیرکارشناسی بوده است.

وی بیان کرد: میلیاردها تومان طی سال های گذشته برای امر پژوهش و تحقیقات در سطح دانشگاه ها هزینه شد ولی خروجی و اثرگذاری لازم را در بخش های مختلف بویژه اقتصاد نداشته است.

ستاری اظهار کرد: کل کارایی یک پژوهش و تحقیقات علمی در دانشگاه های کشور به حدود پنج سال هم نکشیده و این شرایط ایجاب می کند که رویکرد و جهت گیری ها در این زمینه عوض شود.

وی از وضعیت آموزشی و عدم کارایی لازم در پژوهش های دانشگاهی در کشور انتقاد کرد.

ستاری تاکید کرد: به جای آنکه دانشجو را کارآفرین و نوآور بار بیاوریم تنها گرفتن مدرک و ارایه یک مقاله بی اثر آی اس آی را به آن تحمیل کرده و نتیجه اش همین شده که امروز در حوزه های مختلف بویژه اقتصاد کشور شاهد هستیم.

وی ابراز داشت: افتخار دانشجو و دانش آموخته دانشگاه های کشور این شده که تنها با در دست داشتن مدرکی در پشت درب های بسته مسوولان اجرایی به دنبال یافتن اشتغال در بدنه دولت باشند.

وی افزود: این در حالی است که دانشجو و فارغ التحصیل ما هیچ گونه خلاقیت و ارزش افزوده ای برای خود و جامعه به همراه نداشته و از طرفی نیز دانشگاه هیچ گونه مسوولیتی در قبال وی ندارد.

ستاری بیان کرد: البته بی مسوولیتی دانشگاه در قبال دانش آموختگان خود که بشدت در کشور رواج دارد نیز امری غیرمنطقی و غیرکارشناسی است.

معاون علمی رییس جمهوری گفت: به جای آنکه دانش آموخته دانشگاهی با تولید علم و فناوری ایجاد ثروت کند و پس از گذراندن تحصیل زمینه اشتغال را در کشور فراهم کنند امروزه وضعیت به گونه ای برعکس شده و باید برای آنها شغل پیدا کرد.

وی یادآور شد: بیشتر مقالاتی که از سوی دانشجویان و دانشگاه ها ارایه می شوند دارای ظاهری زیبا با رنگ جلد آبی نفتی و طلاکوب بوده که تنها برای جلب نظر در آرشیو کتابخانه ها، دانشگاه ها و دستگاه ها در حال نگهداری هستند.

ستاری تکیه کردن بر روی نفت و منابع زیرزمینی را بزرگترین آسیب در اقتصاد و توسعه نیافتگی کشور دانست و افزود: امروزه این رویکرد نادرست که دیگر با گوشت و پوست و خون ملت و حتی نخبگان و دانشگاهیان عجین شده، باید تغییر کند.

وی بیان کرد: ممهترین راهبرد برای خروج از این وضعیت حرکت به سمت تحقق اقتصاد دانش بنیان است.

وی گفت: دانشگاه ها از این طریق ضمن تولید علم و فناوری و تجاری سازی علوم بخشی از فروش تکنولوژی ها را می توانند به خود اختصاص دهند و از این طریق درآمدزایی داشته باشند.

ستاری با تاکید بر اینکه اکنون ارتباط معنادار و عمیق بین دانش و حوزه پژوهش در دانشگاه صورت نمی گیرد، افزود: هنوز مکانیسم کار تجاری سازی و تشکیل شرکت های دانش بنیان در سطح دانشگاه ها تعریف نشده و ناآگاهی در این زمینه بالا است.

ستاری انجام پژوهش های دانشگاهی در کشور را شبیه دو همگانی دانست و گفت: هر کسی امروزه و به طرق مختلف اقدام به ارایه پژوهش و مقاله آی اس آی می کند.

وی ابراز داشت: در حالی که حتی هیچ کدام از آنها منجر به تولید ایده و تجاری سازی نمی شود.

معاون علمی و فناوری رییس جمهوری گفت: تنها از میان این همه مقالات علمی و پژوهشی ارایه شده پنج نفر محقق در 'نیچر' و 11 نفر نیز در 'ساینس' مقاله ارایه کرده اند که از میان آنها دو نفر نویسنده اول هستند.

وی با بیان اینکه برخی دانشگاه ها پژوهش را محدود و محصور به ایجاد چند آزمایشگاه می دانند، افزود: هدف اصلی از انجام یک کار تحقیقاتی و فناوری استفاده از فکر و ایده است.

ستاری گفت: ماهیت کار معاونت علمی و فناوری نیز ساخت آزمایشگاه و یا برخی زیرساخت های کار تحقیقاتی نیست بلکه حمایت از ایده ها و فکرها است.

وی ابراز داشت: ضمن اینکه معاونت علمی رییس جمهوری خود دارای یک شبکه گسترده آزمایشگاهی است و اکنون بیش از هشت هزار دستگاه عضو این شبکه شده اند.

برخی از روسای مراکز علمی و تحقیقاتی و نخبگان کهگیلویه و بویراحمد نیز در این نشست به بیان نقطه نظرات، دغدغه ها و موانع موجود در زمینه کاربردی شدن پژوهش های علمی و تجاری سازی اختراعات خود پرداختند.

راه اندازی آزمایشگاه تحقیقاتی، افزایش اعتبارات پژوهشی استان، ایجاد آزمایشگاه مرجع گیاهان دارویی و ایجاد پارک علم و فناوری و مراکز رشد از جمله دغدغه ها و مطالبات نخبگان و محققان این استان در این نشست بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا