کد خبر : 7105 شنبه 19 اردیبهشت 1394 - 16:09:14
افزایش-87-درصدی-خطر-ابتلا-به-دیابت-در-افرادی-که-استاتین-مصرف-می-کنند

افزایش 87 درصدی خطر ابتلا به دیابت در افرادی که استاتین مصرف می کنند

نتایج مطالعات محققان آمریکایی بر روی 26 هزار نفر نشان می دهد که خطر ابتلا به دیابت در افرادی که برای کنترل کلسترول خود از داروهای خانواده استاتین مصرف می کنند، 87 درصد بیشتر است.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی هلث،استاتین ها گروهی از داروهای کاهنده کلسترول خون هستند؛ از این داروها معمولا در پیشگیری از بروز بیماری های قلبی عروقی ناشی از افزایش چربی خون استفاده می شود.

این تحقیق تاییدی است بر یافته های قبلی که نشان می دهد میان تجویز زیاد این داروها و خطر ابتلا به دیابت ارتباط وجود دارد.

اما این اولین مطالعه ای است که نشان می دهد، این ارتباط در میان گروهی از افراد نسبتا سالم نیز وجود دارد.

دکتر ایساک مانسی از دانشگاه تگزاس که ریاست این مطالعه را بر عهده داشت می گوید: این مطالعه نشان داد که مصرف استاتین با افزایش قابل توجه خطر ابتلا به دیابت حتی در افراد سالم ارتباط دارد.

پیش از این خطر ابتلا به دیابت با مصرف استاتین مشخص شده بود اما تا اکنون تصور می شد که این ارتباط به دلیل این حقیقت است که خطر ابتلا به دیابت در افرادی که استاتین برای آنها تجویز می شود، بیشتر است.

وی افزود: در این مطالعه همچنین مشخص شد که مصرف استاتین با خطر بسیار بالای ابتلا به عوارض دیابت مانند چاقی ارتباط دارد؛ ارتباطی که پیش از این مشاهده نشده بود.

این مطالعه همچنین نشان داد که هر چه دوز مصرف استاتین بیشتر باشد خطر ابتلا به دیابت، عوارض دیابت و چاقی بیشتر است.

با این حال محققان تاکید می کنند که این مطالعه رابطه علت و معلولی میان مصرف استاتین و ابتلا به دیابت را مشخص نمی کند و نتایج این مطالعه به این معنی نیست که مردم باید مصرف این داروها را که به اندازه زیادی برای کاهش عوامل خطر ساز قلبی عروقی تجویز می شود، متوقف سازند .

نتایج این مطالعه در مجلهGeneral Internal Medicine منتشر شده است.

کلید واژه ها: دیابت استاتین کلسترول
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]