معاون پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی خبرداد؛

تولیدترکیبات باارزش گیاهی در بیوراکتورهای آزمایشگاهی

کد خبر : 68983 شنبه 29 مهر 1396 - 10:11:57

دکتر حسینی سالکده از تولید ترکیبات با ارزش دارویی گیاهانی نظیر گل راعی و بنفشه معطر در بیوراکتورهای آزمایشگاهی خبر داد و گفت: علاوه بر آن به دانش‌فنی تکثیر درون شیشه‌ای پایه پسته هیبرید و سالم سازی برای تولید گیاهان عاری از ویروس نیز دست یافتیم.

به گزارش سیناپرس به نقل از ایسنا،معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی در بازدید دکتر سعید جلیلی، نماینده مقام معظم رهبری در شورای عالی امنیت ملی و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اجرای طرح جایگزینی بیوراکتورهای آزمایشگاهی افزود:  با اجرای این طرح می‌توان به جای برداشت گیاهان دارویی از منابع طبیعی که به تخریب محیط زیست شکننده کشور منجر می‌شود و یا کشت آنها در مزارع که به دلیل کم آبی با تغییرات شدید میزان ماده موثره همراه است از کشت سلول و بافت‌های گیاهی در بیوراکتورهای آزمایشگاهی استفاده کرد.

به گفته محققان این پژوهشگاه در تلاش هستند ترکیبات دارویی با ارزش گیاهان دارویی مفیدی نظیر گل راعی و بنفشه معطر را در بیوراکتور های آزمایشگاهی تولید کنند.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی با تاکید بر اینکه کلیه طرح‌های این پژوهشگاه در راستای پاسخگویی به چالش‌ها و نیازهای بخش کشاورزی تعریف می‌شوند، اظهار کرد: بر این اساس قبل از اجرا این طرح‌ها از لحاظ تجاری سازی امکان سنجی می‌شوند.

حسینی تنش‌های محیطی، آلودگی محیط زیست، هزینه‌های تولید و کمیت و کیفیت محصولات را از چالش‌های عمده بخش کشاورزی کشور نام برد و یادآور شد: بر اساس پژوهشی که در سال 2015 در یک مجله  معتبر بین‌المللی در زمینه محتمل‌ترین مخاطرات جهانی در مناطق مختلف منتشر شد کمبود آب و بیکاری دو چالش اصلی ایران و خاورمیانه هستند که باید برای مواجهه با آنها آماده بود.

به گفته وی براساس یک مطالعه دیگر، خاورمیانه و شمال آفریقا از مناطق نامناسب برای سکونت جمعیت فزاینده جهان است که تا سال 2030 یک میلیارد نفر به آن افزوده می‌شود.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی با بیان اینکه طبق مطالعات صورت گرفته منابع آبی منطقه هم طی سال‌های اخیر به شدت کاهش یافته و پیش‌بینی می‌شود شکاف بین ظرفیت تولید و میزان مورد نیاز محصولات کشاورزی در منطقه بسیار زیاد باشد، خاطرنشان کرد: پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی که با توجه به چالش‌ها و نیازهای کشور فعالیت‌های خود را جهت‌دهی می‌کند با هدف بالا بردن بهره وری بخش کشاورزی فناوری‌هایی چون انتقال ژن را در مسیر اصلاح گیاهان به خدمت گرفته است.

وی تلاقی، جهش، پلی پلوئیدی، ترکیب پروتئوپلاست، تراریزش و ویرایش ژنی از روش‌های سنتی و مدرن مورد استفاده برای تغییر و اصلاح گیاهان نام برد و یادآور شد: در این بین فناوری تولید محصولات تراریخته طی دو دهه اخیر رشد بسیار سریعی داشته به طوری که در حال حاضر بیش از 180 میلیون هکتار از اراضی کشاورزی دنیا زیرکشت محصولات تراریخته با صفات نسل اول (مقاومت به آفات و علف کش) قرار گرفته است و پیش‌بینی می‌شود بازار جهانی بذرهای تراریخته تا سال 2017 به 20 میلیارد دلار برسد.

حسینی خاطر نشان کرد: در حال حاضر حدود 25 گونه گیاه مختلف مشتمل بر 404 رخداد تراریخته از مراجع ذی‌صلاح کشورهای مختلف مجوز رهاسازی و مصرف گرفته‌اند که در بین آنها ذرت با 140 رخداد، پنبه با 58 رخداد، سیب زمینی با 45 رخداد و سویا با 34 رخداد در صدر محصولات تراریخته دارای مجوز هستند.

وی اضافه کرد: میخک، گوجه فرنگی، نیشکر، بادمجان، توتون، یونجه، اوکالیپتوس، فلفل، پاپایا، لوبیا و خربزه از دیگر گونه‌های مورد توجه در تولید تراریخته‌ها هستند.

حسینی سالکده تولید برنج تراریخته طارم مولایی مقاوم به کرم ساقه‌خوار و پنبه تراریخته مقاوم به کرم غوزه و انتقال ژن‌های صفات نسل اول به سویا، سیب زمینی و ذرت را به عنوان بخشی از دستاوردهای پژوهشگاه در زمینه تولید محصولات تراریخته دانست.

معاون پژوهشی پژوهشگاه بیوتکنولوژی کشاورزی با اشاره به راه اندازی سایت بانک میکروبی در پژوهشگاه اظهار کرد: تعداد سویه‌های موجود در بانک طی 6 ماه نخست امسال 64 درصد افزایش یافته است.

وی با تاکید بر اینکه انتقال ژن تنها بخشی از گستره وسیع بیوتکنولوژی است ادامه داد: از دیگر دستاوردهای این پژوهشگاه خودکفایی در تولید غده بذری سیب زمینی عاری از ویروس، دستیابی به دانش فنی تکثیر درون شیشه‌ای پایه پسته هیبرید خارجی UCB1 و سیب مالینگ مرتون و دانش فنی سالم سازی برای تولید گیاهان عاری از ویروس در ارقام و پایه های سیب و گلابی است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]