ارائه جایزه بهترین تصاویر دنیای وحش

حیات وحش در قاب دوربین

کد خبر : 68907 پنج شنبه 27 مهر 1396 - 11:00:27

موزه تاریخ طبیعی لندن در سال جاری میلادی جایزه نخست خود را به تصویری از یک کرگرن سلاخی شده توسط شکارچیان اختصاص داد. در این گزارش تصویری به تماشای برترین تصاویر سال جاری می پردازیم.

بر اساس آمارهای رسمی، سالانه بیش از هزار کرگدن تنها با هدف استفاده از شاخ هایشان کشته می شوند. البته صحت این آمار به دلیل انجام شکارهای غیر قانونی کمی دشوار بوده و احتمالا آمار کرگدن های کشته شده از این بیشتر باشد و دلیل اصلی این کشتار بی رحمانه نیز وجود اعتقاد اشتباه برخی مردم مبنی بر سودمند بودن این ماده برای درمان بیماری هایی از قبیل سرطان و سنگ کلیه است که موجب رونق گرفتن تجارت غیر قانونی شاخ کرگدن شده است.

شکار غیر قانونی کرگردن ها سوژه اصلی عکاسی به نام برنت استیرتون (Brent Stirton) شده است که بیش از 5 سال از عمر خود را صرف مقابله با این کشتار بی رحمانه کرده و به همین دلیل موزه تاریخ طبیعی لندن جایزه بهترین تصویر حیات وحش سال 2017 را به وی اعطا کرده است. در این تصویر یک کرگدن سلاخی شده که شاخ وی نیز بریده شده است در Hluhluwe-Imfolozi Game Park واقع در آفریقای جنوبی دیده می شود.

 بیشترین خریداران و مشتریان این شاخ ها در کشور هایی از شرق آسیا همانند چین و ویتنام هستند که از این بخش های بدن کرگدن به عنوان دارو جهت درمان بیماریهای خاص استفاده می کنند . شاخ کرگدن متشکل از کراتین است که به صورت پودر برای درمان امراضی همچون سرطان در کشور های یادشده مورد استفاده قرار می گیرد. این موضوع در حالی است که از نظر علمی هیچ گونه خاصیت پزشکی و درمانی برای شاخ کرگدن تائید نشده و استفاده از این ماده بیشتر ریشه در فرهنگ خرافی مردم این مناطق دارد.

گفتنی است تجارت شاخ کرگدن در سال 1977 توسط کنوانسیون تجارت بین الملل جهت نجات حیوانات در معرض خطر انقراض، ممنوع اعلام شده  است. طبق این پیمان بین المللی که از سال 1973 میلادی برای محافظت از حیات وحش شکل گرفته، شکار و کشتار حیوانات و تجارت حیوانات و گیاهان در خطر انقراض ممنوع خواهد بود.

متاسفانه علی رغم تصویب قوانین حمایتی متعددی برای حفاظت از این گونه های در خطر انقراض، از سال 2008 میلادی تا کنون بیش از بیست هزار کرگدن که 80 در صد جمعیت کنونی آن ها را در منطقه یاد شده را شامل می شوند با هدف استفاده از شاخ آن ها  کشته شده اند .

این موضوع سوژه اصلی عکاسی به نام برنت استیرتون (Brent Stirton) شده است که بیش از 5 سال از عمر خود را صرف مقابله با این کشتار بی رحمانه کرده و به همین دلیل موزه تاریخ طبیعی لندن جایزه بهترین تصویر حیات وحش سال 2017 را به وی اعطا کرده است. در این تصویر یک کرگدن سلاخی شده که شاخ وی نیز بریده شده است در Hluhluwe-Imfolozi Game Park واقع در آفریقای جنوبی دیده می شود. در این گزارش تصویری  علاوه بر تصویر برنده جایزه سال، تعدادی از دیگر عکس های هنرمندان حامی حقوق حیوانات را که در این رقابت ها شرکت داشتند، مشاهده می کنید.

ترجمه: فاطمه کردی

منبع: newscientist

no-alt

تصویری از آرون گکوسکی (Aaron Gekoski) که در آن نابودی درختان در پی تجارت روغن پالم موجب آسیب دیدن محیط زیست و محل زندگی فیل ها شده و آن ها مجبور به مهاجرت شده اند. این تصویر در مالزی گرفته شده است.

no-alt

جاستین هافمن (Justin Hofman) در آب های جزایر سومباوا (Sumbawa) موفق به ثبت تصویر این اسب دریایی شده است که در حال حمل یک گوش پاک کن بوده و نشان دهنده اهمیت آلوده نکردن دریاها و جلوگیری از ورود زباله به اکو سیستم های اقیانوسی است.

no-alt

یک کرگدن یک ماهه که مادرش توسط قاچاقچیان و شکارچیان کشته شده و خود وی به شدت زخمی شده است.

no-alt

در این تصویر یک کرگدن سلاخی شده که شاخ وی نیز بریده شده است در Hluhluwe-Imfolozi Game Park واقع در آفریقای جنوبی دیده می شود.

no-alt

تصویری از اکوسیستم منحصر به فرد یک جنگل دریایی در شرق قطب جنوب که توسط لورنت بولستو (Laurent Ballesta) در نزدیکی مرکز تحقیقات علمی کشور فرانسه در قطب جنوب گرفته شده است.

no-alt

این تصویر توسط دورین بوفان (Dorin Bofan) از کوه های آتشفشانی هاموی (Hamnøy) در جزایر لوفوتن (Lofoten) کشور نروژ گرفته شده است.

no-alt

عکاسی به نام الیو الوینگر (Eilo Elvinger) این تصویر زیبا را از یک خرس قطبی و فرزندانش در قطب شمال – کشور نروژ انداخته است.

no-alt

شامپانزه ای به نام توتی که در یکی از جنگل های اوگاندا در حال استراحت است. نام عکاس این تصویر پیتر دلانی (Peter Delaney) است.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]