ابزاری که اشیایی با جرم 100 برابر خود را بلند می‌کند

کد خبر : 58704 چهارشنبه 03 خرداد 1396 - 16:01:58

مهندسان فنلاندی نوعی ابزار نرم و قوی را با الهام از گیاه «ونوس مگس‌خوار» ابداع کرده‌اند که می‌تواند اشیایی به اندازه 100 برابر بزرگ‌تر از خود را حس و آن‌ها را بلند کند.

به گزارش سیناپرس از ایسنا به نقل از دیلی‌میل، ونوس مگس‌خوار با نام علمی Dionaea muscipula یک گیاه گوشتخوار است که از راه جلب حشرات کوچک و به دام انداختن آنها تغذیه می‌کند.

سامانه ابداعی دانشمندان قادر به شناسایی اهداف شکار است و می‌توان روزی آن را برای شناسایی و بلند کردن خودکار اقلام ظریف به کار برد. چنین قابلیتی فرآیندهای تولید را دستخوش انقلاب خواهد کرد.

دانشمندان دانشگاه صنعتی Tampere در فنلاند برای ساخت این سیستم از موادی استفاده کردند که در واکنش به محرک‌های سبک تغییر شکل می‌دهند.

آن‌ها الاستومتر کریستال مایع واکنش‌دهنده به نور را با یک فیبر نوری ترکیب کردند، بنابراین در فرآیند تولید این فناوری هوشمند، نیازی به محرک خارجی نیست.

فیبر نوری، شی مورد هدف را شفاف کرده و نور منعکس شده، الاستومتر کریستال مایع را تحریک به خم شدن می‌کند.

این بدین معناست که با خم شدن ماده واکنش دهنده به نور، سیستم قادر است میکروشی‌هایی با هر شکل را مانند گیاه مگس خوار به چنگ آورد.

این ابزار خود تنظیم‌شونده قادر به شناسایی خودکار اشیای مختلف است و محققان امیدوارند بتواند راه را برای ارائه میکروربات‌های هوشمند هموار کند.

تقلید کردن از هوش طبیعی به منظور ساخت سامانه‌های ریز همواره چالش بزرگی در علم "میکرورباتیک زیست تقلیدگر" بوده است.

جزئیات این فناوری در Nature Communications منتشر شد.

هرگونه کپی برداری و انتشار مطالب از خبرگزاری بدون ذکر منبع پیگرد قانونی دارد.
نظرات شما

نظرات شما

متن *

[کد امنیتی جدید]