کد خبر : 58622 سه شنبه 02 خرداد 1396 - 14:34:11
پرکاری-سیستم-ایمنی-بدن-می‌تواند-دلیل-افسردگی-باشد

محققان کینگز کالج لندن:

پرکاری سیستم ایمنی بدن می‌تواند دلیل افسردگی باشد

افسردگی در حال حاضر عامل اصلی بسیاری از بیماری‌ها در جهان بوده و دانشمندان در حال آزمایش روش‌های جدیدی برای درمان این بیماری هستند.

به گزارش سیناپرس از ایسنا و به نقل از بی‌بی‌سی، در حدود یک سوم از افرادی که به دنبال درمان این بیماری می‌روند، از دارو و روان درمانی نتیجه نمی‌گیرند.

گروهی از محققان در کینگز کالج لندن به جای عوامل روانی، علت‌های جسمی افسردگی را بررسی می‌کنند.آنها می‌خواهند بدانند که آیا سیستم ایمنی که برای دفاع از بدن طراحی شده می‌تواند منشا آسیب روانی باشد یا خیر.

یکی از محققان این پژوهش در حدود 20 سال است که بر روی ارتباط میان سیستم ایمنی و افسردگی تحقیق می‌کند.

همانطور که می‌دانید استرس، سیستم ایمنی بدن را فعال می‌کند که این یک پاسخ فیزیولوژیک به موقعیت‌های خطرناک است.

اما استرس بیش از حد باعث فعالیت دائمی سیستم ایمنی می‌شود و این امر روی مغز تاثیر گذاشته، ارتباط بین نورون‌های مختلف را مختل کرده و علائم افسردگی ایجاد می‌کند.

محققان در این پژوهش در خون و بزاق بیماران به دنیال نشانگرهای زیستی می گردند که تورم را نشان می‌دهند. چرا که تورم نشانه ای از فعالیت بیش از حد سیستم ایمنی است.آنها امیدوارند که از این روش بتوانند به بیماران کمک کنند.

محققان در این پژوهش از یک بیمار مبتلا به افسردگی که از نوجوانی به این مشکل دچار بوده نمونه بافتی گرفتند.آنها این بیمار را اسکن کردند تا ببینند که آیا سیستم ایمنی بدن باعث تورم در مغز وی شده یا خیر.

آنها بر این باورند که می‌توان از داروهای بیماری‌هایی مانند رماتیسم مفصلی برای درمان افسردگی هم استفاده کرد.

محققان این پژوهش اظهار کردند:ما به دنبال یافتن نشانگرهای زیستی هستیم تا به ما بگویند که چه بیمارانی به داروهای ضد التهاب پاسخ بهتری می‌دهند.

خبر خوب این است که داروهای ضد التهاب زیادی وجود دارند که ممکن است بتوان از آنها به عنوان داروهای ضد افسردگی استفاده کرد.

برای بررسی اثر داروهای ضد التهاب بر افسردگی، محققان آزمایش‌های متعددی را در پیش دارند.

از نظر این بیماران، یافتن علت جسمی می‌تواند تصور عمومی درباره افسردگی را تغییر دهد و همچنین یک کشف بزرگ در زمینه پزشکی محسوب می‌شود.

کلید واژه ها: استرس ایمنی بدن افسردگی
نظرات شما

[کد امنیتی جدید]